Sahip Çıkalım

Sahip Çıkalım

Bizi biz yapan değerlerimizdir. 

Doğrusuyla-yanlışıyla, eksiğiyle-fazlasıyla, eğrisiyle-düzüyle yani tüm denklemlerin iki farklı sonucuyla değerlerimiz bizim öncemiz, evvelimiz, temel taşlarımızdır.  

Köklerimizden gelen tüm güzel işler ve yaşanmışlıklar; geleceğimize, gelecek nesillerimize hem zaman kaybı olmadan daha ilerilere yol alma hem de olumsuzlukların kapısının kapatılması anlamında çokça mühim bir konudur. 

Değerlerimize sahip çıkmak onları canlı tutmak hepimizin ecdada, köklerimize karşı boynumuzun borcudur. 

Bu durum vatanın bugünlere gelmesinden tutunda, bizleri yetiştiren ailelerimiz, eğitimcilerimiz, mesleki bilgi ve tecrübeye ulaştıran öğreticilerimiz, dostlarımız, arkadaşlarımız, akrabalarımız vs. vs.  
Yani özünde emek ve güzellik barındıran her şey değerler manzumesinin bütününün parçalarıdır. 

Yani bir puzzle misali; ne bir eksik, ne bir fazla.  

Değerlerini bilmeyen nesiller; nerelerden, hangi aşamalardan ve zorluklardan, bugünlere nasıl ulaştığını bilmeyen ya da bilmek istemeyenler, bilinmezlere sürüklenir ve yok oluşa doğru yol almış olurlar. 

Aslında kazanç ve kayıp nereden baktığınla, nasıl analiz ettiğinle, nasıl dersler çıkardığınla ve sonrasında da nasıl hamlelerle, atacağın adımlarla, ilerleyeceğinle eşdeğer durumdadır. 

Çoğu şey okuyarak mekteplere kurslara buna benzer yapılara iştirak ederek öğrenilmez öğrenilemez her Bilgiden her Eğitim’den daha önemli ve tesirli olan yaşanmışlıklar tecrübelerdir. 

Ülke nasıl kurulur?, Çocuk nasıl büyütülür?, Kurumlar nasıl kurulur?, Aileler nasıl oluşur/oluşturulur? gibi temel ötesi ana yapılar eğitimle nasıl olabilirler ki.  

Ruh, duygu, hikaye, yaşanmışlık olmalı ve yaşayanlar nesilden nesile hem hal ile hem de ifade ile aktarmalı.  

Bugüne kadar hep böyle olmadı mı zaten. 

Bugünün dünyasında en kırılgan noktalardan evliliklerin tek çatırtıda nasıl yıkıldığına şahitlik ediyoruz. Çünkü değerlerimiz altüst oldu, yıkıldı, yok oldu, yok edildi, değerli kılan tüm parçalar sağa sola savruldu.  

Oysa ki böyle miydi evvelinde; emek, sevgi, sabır ve büyüklerin yaşanmışlıkları hep ön plandaydı, değerliydi ve değerlere sahip çıkıldıkça dimdik ayaktaydık, mutluyduk, huzurluyduk, gelecekten hep umutluyduk.  

Sahip çıkalım çok geç olmadan değerlerimize, değerlilerimize. 

ÖMER FARUK BAŞARAN – NAME HABER BAŞYAZARI 


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=1061

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Başyazar