Almanya’nın doktor ihtiyacı Türkiye’den karşılandı; son 10 yılda gidenlerin sayısı 7 bin 500’ü aştı

Almanya’nın doktor ihtiyacı Türkiye’den karşılandı; son 10 yılda gidenlerin sayısı 7 bin 500’ü aştı

Almanya’nın 15 bin doktor açığını, Türk doktorlar kapatmaya başladı. Son 10 yılda ülkeye gelen ve birçoğu uzman olan Türk doktor sayısı 7 bin 500’ü geçti.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre 2021 yılında 1500’ün üzerinde doktor gelirken, 2022 yılında bu sayıya şimdiden ulaşıldı. Son iki yıl içerisinde giden Türk doktorların çoğunun da uzman olduğu öğrenildi.

Uzman doktorların sadece hastanelerde iş bulmak için gelmediği, aynı zamanda muayenehane de açtığı belirtildi. Almanya’nın birçok kentinde, Türk göz doktorları, Türk ortopedistler, diğer uzmanlar kendi kliniklerinde çalışıyor. Almanca öğrenerek giden Türk doktorların hastalarının çoğunun ise Almanlar’dan oluştuğu aktarıldı.

Yıllık maaşları 90 bin euro

Almanya’da bir Türk doktor yılda ortalama 90 bin euro brüt maaş alabiliyor. Uzman olmayanlar için bu rakam 75- 80 bin euro arasında değişiyor.
Türkiye’den giden doktorlar, “Kendimizi buraya zor attık” derken, en çok Türkiye’deki çalışma koşulları, düşük gelir ve sağlık çalışanlarına karşı kötü davranışlardan şikayet ediyor.

Çocuklarını eğitememek ya da daha iyi yaşam koşulları nedeniyle Almanya’yı tercih edenlerin sayısı her geçen gün artarken, Türk doktorların ikinci olarak seçtiği ülke ise İsviçre oldu.

Almanya’ya gitme şartları

Türk doktorların Almanya’ya gidebilmesi için öncelikle B2 düzeyinde Almanca bilgisinin olması gerekiyor. Ardından bir iş bulunmalı ya da alanında bir klinikten iş teklifi alınmalı.

Uzmanların yanı sıra, yeni mezun doktorlar da Almanya’yı tercih ediyor. Kendisini işe alacak bir hastane bulanlar, öncelikle ‘doktorluk yapma yetki belgesi’ alıyor. Bu belge yoksa, hastanede geçici doktorluk için çalışma izni veriliyor. Ardından yetki belgesi alınabiliyor.

Doktorluk yapma yetki belgesi, doktoru işe alacak hastanenin yazılı garantisinden ya da iş anlaşmasından sonra, sağlık alanındaki bilirkişilerden talep ediliyor. Bunun için başvuru süresi 2 ya da 4 ay arasında değişiyor.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=2628

Sağlık