Aytun Çıray: İYİ Parti ile AK Parti anlaştı; AK Parti İzmir’de aday çıkarmayacak

Aytun Çıray: İYİ Parti ile AK Parti anlaştı; AK Parti İzmir’de aday çıkarmayacak

İYİ Parti’den istifa eden eski milletvekili Aytun Çıray, yerel seçimlere ittifaksız gireceğini açıklayan ve ilk olarak İzmir’den aday çıkaran İYİ Parti’nin AK Parti ile anlaştığını savunarak, AK Parti’nin İzmir’de aday çıkarmayacağını savundu.

Aytun Çıray, gazeteci Nevşin Mengü’nün YouTube kanalında konuk olduğu programda yerel seçimlere ve İYİ Parti’nin seçime ittifaksız girme kararına dair konuştu.

Aytun Çıray, çok güvendiği bir kaynağının kendisine, İYİ Parti ile AK Parti arasında bir anlaşmadan bahsettiğini, “İYİ Parti’nin Türkiye’nin her yerinde aday çıkarmak şartıyla, İzmir’de AK Parti’nin aday çıkarmama ihtimali tartışılıyor” dediğini aktardı.

Aytun Çıray, şunları kaydetti:

“İYİ Parti’nin istediği gibi davranma hakkına kimse bir şey diyemez ama Türkiye çapında aday çıkarmaları en çok CHP’ye zarar verecektir. Çok güçlü bir liderlik sergiliyorsanız sizin vaadiniz ittifakla seçim kazanmak olmamalı. Bu aşamadan sonra kurulacak bir ittifak da işe yaramaz. Meral Hanım, ‘kazanacak aday’ sürecine benzer bir süreç yürüttü. CHP, örseleniyor. İYİ Parti’li vekil tarafından HDP’ye, PKK’ya yakın olmakla yorumlandı. Bir başka vekil, biz MHP ve AKP ile ittifak yapmalıyız dedi. İYİ Parti’li bir vekil, İzmir’de bir STK’nın başkanına gidip, başka şeyler teklif etti. ‘İster AKP’den ister bizden aday ol, destek vereceğiz’ dedi.

Bir süreç yürüyor ve muhalefet açısından iyi bir süreç yürümüyor. Muhalefetin seçime giderken kendi içindeki açıklaması Tayyip Bey’i kurtarıyor.

Ankara, İstanbul’u muhalefet alır. Bilinçli CHP seçmeni ve İyi Parti seçmeni, İstanbul’da Ankara’da CHP’ye oy verir.”


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=5540

Genel