Azerbaycan ve Ermenistan arasında tansiyon yükseliyor: Bölgede yeni çatışma riski

Azerbaycan ve Ermenistan arasında tansiyon yükseliyor: Bölgede yeni çatışma riski

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 2020 yılındaki sert çatışmaların ardından imzalanan barış antlaşması, bölgenin sakinleştirilmesine fayda etmiyor. İki ülke arasında on yıllardır devam eden krizle ilgili konuşan Birleşmiş Milletler’den bir yetkili, bölgede yeni bir çatışma çıkma ihtimaline karşı uyardı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Miroslav Jenca, yeni bir çatışmanın muhtemelen daha geniş Güney Kafkasya bölgesini ve ötesini etkileyeceğini söyledi. Ermenistan ile Azerbaycan arasında “çok geç olmadan” kalıcı bir çözüme ulaşmak için diplomatik çabaların iki katına çıkarılması çağrısında bulundu.

BÖLGEDE GERİLİM ARTIYOR
Jenca, olayların yeniden başlamasının ardından devam eden diplomatik çabalarda ilerleme kaydedilmesinin “umut ışığı” olduğunu söyledi. Öte yandan, sınırda ve 2020’de imzalanan barış anlaşmasında Rus barış güçlerinin kontrolü altına alınan bölgelerdeki gerilimlerin “umulduğu gibi azalmadığını” söyledi.

Yetkili, Ermenistan ile Dağlık Karabağ arasındaki tek arter olan Laçin yolundaki bir Rus barış gücü karakolunun yakınında düzenlenen protestoları içeren, gerilimi artıran birkaç olaya işaret etti.

‘AZERBAYCAN’A VERİLDİ’
Azerbaycan’ın BM Büyükelçisi Yaşar Aliyev, konseye, Kasım 2020’de Rusya’nın aracılık ettiği anlaşma uyarınca Laçin bölgesinin, yol boyunca hareket eden insanların, araçların ve yükün güvenliğini garanti etmeyi taahhüt eden Azerbaycan’a iade edildiğini söyleyerek “Ne Azerbaycan hükümeti ne de protestocular Laçin yolunu kapatmadı” dedi.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=3254

Genel