Bitter çikolatada büyük tehlike, fakat seveni çok

Bitter çikolatada büyük tehlike, fakat seveni çok

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre bitter çikolatada ağır metal olduğu belirtildi. Uzmanlar özellikle kurşun maruziyetinin çocuklarda gelişimi büyük ölçüde engelleyebileceğini ve kalıcı beyin hasarına yol açabileceğini söylüyor.

ABD merkezli kâr amacı gütmeyen Tüketici Raporları, birçok ünlü markanın ürettiği bitter çikolatada yüksek seviyede ağır metal tespit etti. Independent Türkçe’de yer alan habere göre; tüketici haklarını savunmak üzere 1936’da Tüketici Birliği adıyla kurulan kurumun yeni raporunda tanınmış 3 markanın ürünlerinden bahsedildi. Araştırmada incelenen 28 ürünün tamamının kurşun ve kadmiyum içerdiği anlaşıldı. Bu iki ağır metal hem çocuklarda hem de yetişkinlerde bir dizi sağlık sorununa neden olabiliyor.

KALICI BEYİN HASARINA YOL AÇABİLİR
Rapora göre, incelenen ürünlerden 23’ünden günde sadece 30’ar gram yiyen yetişkinler, söz konusu metallerden en az birini zararlı seviyede tüketmiş oluyor. Öte yandan küçük miktarlarda bile ağır metallere uzun süre istikrarlı biçimde maruz kalmak, çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Uzmanlar özellikle kurşun maruziyetinin çocuklarda gelişimi büyük ölçüde engelleyebileceğini ve kalıcı beyin hasarına yol açabileceğini söylüyor.

Tüketici Raporları ekibinden gıda güvenliği araştırmacısı Tunde Akinleyei “Ancak her yaştan insan için risk var” ifadelerini kullandı. Araştırmacı, sık maruziyetin yetişkinlerde de sinir sistemi sorunlarından böbrek hasarına kadar birçok rahatsızlığa neden olabileceğine dikkat çekti. Kurşun ve kadmiyum tatlı patates, ıspanak ve havuç gibi diğer birçok gıdada doğal olarak yer alabilir. Birden fazla kaynaktan alınan küçük miktarlarda ağır metal bile tehlikeli seviyelere ulaşabilir. Bu nedenle uzmanlar, ağır metallere maruziyetin mümkün olduğunca sınırlanması gerektiğini belirtiyor.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=3218

Genel