CANAN KAFTANCIOĞLU ‘NA VERİLEN CEZAYA BİR TEPKİ DE ASİAD VE TÜRKİYE PATRONLAR PLATFORMU’NDAN

CANAN KAFTANCIOĞLU ‘NA VERİLEN CEZAYA BİR TEPKİ DE ASİAD VE TÜRKİYE PATRONLAR PLATFORMU’NDAN

Avrasya Sanayici ve İş adamları Derneği ile Türkiye Patronlar Platformu Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran önderliğinde, binlerce iş insanının temsilciliğini yapan iki kuruluş, Canan Kaftancıoğlu kararına çok sert açıklamalar yaparak tepki gösterdi. 

Canan Kaftancıoğlu hakkında onanan cezaya tepkiler çığ gibi büyürken, en sert tepki gösteren gruplardan biri de İş İnsanları oldu.  

İTO Değişim Platformu sözcülüğü, ASİAD Başkanlığı, Türkiye Patronlar Platformu Genel Başkanlığı görevlerini yürüten Ömer Faruk Başaran, Türkiye’deki binlerce saygın iş insanının bağlı olduğu dernek ve kuruluşları temsilen yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. 

“İş dünyası olarak bizler, yargının tarafsız olması gerektiğine ve hukukun üstünlüğüne inanan insanlarız. Hukuk, siyasi mülahazalardan arınması gereken ve toplumdaki her birey için adaleti temin eden bir sistemdir. Bu sistemin yara almaması adına, siyasi baskılardan arınmış özgürce karar alabilme yetisi, Türkiye’nin istikbali için oldukça mühimdir.  

Canan Kaftancıoğlu kararının, hukuki değil siyasi mülahazalarla verildiğini düşünüyor ve bu yanlıştan dönülmesini temenni ediyoruz. Bizler Avrasya Sanayici İş Adamları Derneği ve Türkiye Patronlar Platformu olarak, yanlış hesabın Bağdat’tan döneceğini düşünüyoruz. Anayasa mahkemesi tarafından verilen bu siyasi kararın bozulacağına inanıyoruz.” 

ASİAD, DAHA ÖNCE MUHALEFET LİDERLERİNİ VE CANAN KAFTANCIOĞLU İLE BULUŞMUŞTU

Hatırlanacağı üzere, 2019 yılında İstanbul’da düzenlenen Avrasya Sanayici ve İş Adamları Derneği (ASİAD) Olağan Genel Kurul Toplantısına katılanlar arasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve eski Başbakanlardan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra, Asiad’ın bugün destek mesajı yayınladığı Chp İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da vardı.

ASİAD BAŞKANI ÖMER FARUK BAŞARAN TWITTER ÜZERİNDEN DE KARARI KINADI!

Avrasya Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı olarak, Liderleri ve Canan Kaftancıoğlu’nu ağırladığı organizasyondan bir kare yayınlayan Ömer Faruk Başaran, twitter hesabından şu ifadelere yer verdi;

CHP, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezayı kınıyorum! Bu karar tamamen siyasi bir karardır. Hukuk kişiye, düşüncelere ve safa göre hareket etmektedir. Bu keyfi hukuk düzeni değişimi, ülkemiz için şarttır, acildir.

https://mobile.twitter.com/OmerFarukBsrn06/status/1524745505934295045

AVRASYA SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ASİAD) İLE TÜRKİYE PATRONLAR PLATFORMU BAŞKANI ÖMER FARUK BAŞARAN KİMDİR?

1965 yılında İstanbul’da doğdu. Ömer Faruk Başaran ilk, orta ve lise tahsilini Gebze’de tamamladı. Yükseköğrenimini Londra’da USIU EUROPA – CAMPUS’da “İş İdaresi” dalında bitirdi. (1983 – 1987). Vatani görevini Marmaris Aksaz Karaağaç’ta kısa dönem deniz kuvvetlerinde tamamladı.

1987 yılında atıldığı iş hayatına, halen inşaat başta olmak üzere ticaret ve sanayi konularında yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren Başaran Grup Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam etmektedir.

Ömer Faruk Başaran, 1990’lı yıllarda Atılım firmasını kurarak, Türkiye’de ilk defa sosyal hizmetlerde 14 branşta bir ilke imza atmıştır. Daha sonra Nur-iş Otomobil Organizasyon A.Ş. firmasını kurmuş ve kampanyalı otomobil organizasyonları gerçekleştirmiştir. Yine aynı yıllarda çeşitli inşaatları, kat karşılığı usulü ile yapmıştır.

1997 yılında Türk iş dünyasının önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Gebze Şubesi’ni kurarak, Kurucu Başkanlığını yapmıştır. Daha sonra MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği ve Otomotiv –Yedek Parça Meslek Komitesi Başkanlığı görevlerinde yer almıştır.

2001 yılında Gebze Genç Sanayici ve İşadamları Derneği’ni (GENÇSİAD) kurmuş ve kurucu başkanlığını yapmıştır.

2003 yılına gelindiğinde ise bugün Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olan ASİAD-Avrasya Sanayici ve İş Adamları Derneğini kurmuştur. Ömer Faruk BAŞARAN, faaliyet alanı bütün dünya olan ASİAD’ın halen Genel Başkanlığını yürütmektedir.

Gebzespor’da Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde de bulunan Ömer Faruk Başaran, Gebze Ticaret Odası’nda (GTO) Meclis Üyeliği, Elektrik ve Otomotiv Meslek Komiteleri ile Dış İlişkiler Çalışma Grubu üyeliklerinde bulunmuştur.

2008 yılında Gebze Ticaret Odası Vakfı’nın Kurucu Üyeleri arasında yer almıştır.

Ömer Faruk Başaran, 2002 yılında Merhum Turgut Özal’ın kurduğu Anavatan Partisi’nden (ANAP) Kocaeli Milletvekili adayı olmuştur.

22 Mart – 1 Nisan 2007’de bir grup ASİAD’lı işadamı ile iş ve yatırım olanaklarının değerlendirilmesi amacıyla Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya’ya giden Ömer Faruk BAŞARAN, Colombia Resario Üniversitesi’nde “Türkiye Ekonomisi ve Türkiye’nin Tanıtımı” konulu İngilizce bir konferans verdi.

2008 yılı başında İstanbul’da kurulan Arena Uluslararası İnşaat ve Dış Ticaret A.Ş’nin ve 2013 yılında Başaran Şirketler Topluluğu bünyesinde kurulan Başaranlar Yatırım Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de üstlenmiştir.

2009 yılında, Sheikh Mohamed Eid M. T. Al Thani (Katar Devlet Bakanı ve Sheikh Eid Bin Mohammad Al Thani Charitable Association Başkanı), Ali Abdullah A.R.AI Suwaidi ile birlikte Fay Construction WII. Firmasını kurarak Katar’daki çeşitli inşaat ve enerji projelerinde yer almıştır.

2008-2012 yılları arasında İstanbul Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyeliği görevinde bulunan Ömer Faruk Başaran’ın aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK) Türk – Azerbaycan, Türk-Belarus Yürütme Kurulu Üyelikleri ve Türk – Moğolistan İş Konseyi Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulunmuştur.

2019 yılında faaliyete geçen ve Gebze’nin il olması için çalışmalar yapan Gebze Grubu 82’nin kurucusu ve Sözcüsü’dür.

2019 yılında faaliyete geçen Büyük Türkiye Hareketi’nin kurucusu ve Lideri’dir.

Ekim 2019’da ASİAD – Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği bünyesinde Türkiye Patronlar Platformu’nu kurdu ve Genel Başkanlığını üstlendi.

13 Aralık 2019’da Gelecek Partisi Kurucular Kurulu’nda yer alan Ömer Faruk Başaran, 30 Ocak 2020 tarihinde başladığı Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanlığından istifa etti.

İngilizce bilen Ömer Faruk Başaran, evli ve beş çocuk babasıdır.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=1432

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Genel