CHP Tekin: Yardıma muhtaç sayısı 30 milyon kişiyi aştı…

CHP Tekin: Yardıma muhtaç sayısı 30 milyon kişiyi aştı…

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati geçtiğimiz günlerde, 2002-2022 yılları arasında bütçe karşılaştırması yapmış ve 2002 yılında sadece 1 milyon haneye sosyal yardım hizmeti verilirken pandemi yardımları hariç tutulduğunda 2021 yılında 4,3 milyon ailemize ulaşılmıştır” demiş…

“Şimdi kısa bir hatırlatma yapıp bugüne gelelim… Bakanın dediğini eksik ama yine de referans alalım, hesap ortada; 4 milyon 300 bin aile ortalama 5 kişiden oluşsa; 21 milyon 500 bin kişi demektir. 85 milyonluk bir ülkede halkın yaklaşık 20 milyonunu yani her dört kişiden birini sosyal yardım ile geçinmek zorunda bırakılmıştır. Hazine Bakanının bunu büyük bir marifetmiş gibi anlatması aslında AKP döneminde yoksulluğun yaygınlaştığının ve kurumsallaştığının en önemli göstergesidir. Kısacası, AKP, yoksulluk, işsizlik, yokluk ve zam demektir!” dedi

AKP iktidarında geçen yirmi yıllık süre boyunca ülkemizdeki gelir dağılımında büyük tahribatlara yol açtığını vurgulayan Tekin şunları söyledi:

TUZ KOKMUŞ!

Sosyal yardım tabii ki anayasal bir görevdir fakat yönetenlerin görevi sosyal yardıma muhtaç insan sayısını artırmak değil, aksine, sosyal yardıma ihtiyaç duymadan insanların refah seviyesini yükseltmek, yardıma ihtiyaç duymayan insan sayısını aşağı çekmektir. Muhtaç insanın sayısının arttığını açıklamaktan imtina etmesi gerekenler övünüyorlarsa orada tuz kokmuş demektir” ifadelerini kullandı.

Bakanlık sosyal yardım alanların sayısı artınca 2014 yılından itibaren Sosyal Yardım Bülteni çıkarmayı durdurduğunu söyleyen Tekin, “oysaki Bakanlığın 2013 Yılı Sosyal Bülteni’nde yoksulluk envanterine kayıtlı yoksul sayısının 23 milyon olduğu belirtilmiştir. Yoksul sayısının her geçen gün artması üzerine bakanlık 2013 yılından sonra sosyal bülten yayınlamayı durdurmuştur. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2015 yılı faaliyet raporuna ve bütçe sunum kitapçığına göre 2 milyondan fazla hane yakacak yardım almak zorunda kalırken, 969 bin hane eğitim, 681 bin hane de yakacak yardımı almak zorunda kalmıştır.”


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=2259

Genel