Dünya Pilotlar Günü Kutlu Olsun

Dünya Pilotlar Günü Kutlu Olsun

Hangimizin çocukluk hayali gökyüzünde uçabilmek değildir ki? Ya da üniformalı bir pilota kim hayır diyebilir ki? Düşünsenize iş yeriniz bulutların üstünde ve arkanızda kendini size emanet eden mürettebat ve yolcuların emniyetle gidecekleri yere ulaştırmak ne onurlu ne ulvi bir iştir.

Havacılığın olmazsa olmazı gökyüzünün gerçek sahipleri, demir kuşların efendileri, uzağımızı yakın edip bizi sevdiklerimize emniyetle kavuşturan sevgili pilotlarımızın günü bugün

Dünyanın en çok imrenilen ve bir o kadar da zor mesleğidir pilotluk. Sorumlulukları yüksek, özverileri sonsuz, stresleri çok geceleri gündüzlerine karışan havacılığın bugünkü saygınlığına gelmesinde rolleri büyüktür. Tek düşünceleri uçuş emniyeti ve havacılık güvenliğidir.

Türkiye’nin ilk pilotu olan Fesa Evrensev‘in ülkemizde ilk uçtuğu 26 Nisan 1912 tarihine ithafta bulunarak Türkiye’de 26 Nisan 2000 yılından bu yana Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında yapılan çalışmalar neticesinde Türkiye Pilotlar Günü olarak kutlanıyor. 2013 yılında Uluslararası Havayolu Pilotları Dernekleri Federasyonu (IFALPA) Olağan Kongresi’nde, Türkiye Havayolu Pilotları Derneğinin (TALPA) yaptığı teklife istinaden 2014 yılından günümüze 26 Nisan “Dünya Pilotlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

Zordur pilot olmak. Ailesi çocukları rahat eder ama stresli, meşakatli, sorumluluğu çok olmasının yanında sevdikleriyle çok isteselerde özel günlerinde bile beraber olamazlar. Ne zaman uçuşları olacağı her zaman çok planlı değildir. Yediğine her zaman dikkat etmeli. Hem sadece kendisinden değil ekibinden de sorumludur. Her meydan inişi, kalkışı, alçalması, hava durumuna sürekli çalışması, simülatör eğitimini sürekli yenilenesi ve sağlığına kilosuna dikkat etmesi gerekir. Ama bir o kadar onurlu ve özel meslektir.

Tüm pilotlarımızın, pilot adaylarımızın günlerini saygıyla kutlarken dünkü gibi mesleğini icra ederken şehit olan pilotlarımıza Allahtan rahmet dilerim. Uzağımızı yakın eden, bizler için çalışan gökyüzünün gerçek sahiplerinin günleri kutlu, uçuşları emniyetli olsun.

Ömür Kahraman – NAME HABER


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=1192


Dünya, Genel