Dürüst olmak suç mu ?

Dürüst olmak suç mu ?

Yüzyıllardır hayatın tüm döngüsü içerisinde, insani tüm ilişkilerde, ticari çalışmalarda, bürokraside, siyasette daha sıralayacağımız çokca unsurlarda temelin inşası güven‘dir.

Güven olduğunda huzur olur, mutluluk olur, sevgi olur, saygı olur bereket olur, bir anlamda dünya cennete dönmüş olur.

Dürüst, güvenilir insan; tüm kitleleri, toplumları büyük kazanımlara, başarılara ulaştırır. Yokluk, sıkıntı, tüm problemler minimal ve lokal ölçekte, çözülebilir hüviyette kalmış olur.

Tek bir iyi insan, ülkesine; barış, sevgi, pozitif tüm kazanımları sağlamış olacağı gibi, tek bir kötü insan da, ülkeyi; bataklığa, yokluğa, savaşa ve bitişe sürükleyebilirsiniz.

Dünün ve bugünün tarihinde bu iki zıt karakterlere örnekler verebiliriz.

Dünün tarihinde insanlar, bazı dönemlerde zekat verecek kişi bile bulamazken, o kadar çok bereket ve güzellikler bir arada yaşanmış. Bugün dünyanın birçok yerinde kendi egosuyla hareket eden kişilerin yönetimlerinde dünyada yokluk, gözyaşı, ızdırap, zulümler, kan ve gözyaşı eksik olmamakta, ne yazık ki.

Toplumlar dürüst insanları öncelemez, kendi bireysel menfaatleri doğrultusunda seçimler yaparsa, bugün çokça örneklere şahit olduğumuz üzere canavar liderler büyütüp, geri dönülmez hallere yol açmış olurlar.

Eğer insanoğlu dürüst ve güvenilir insanları başa tac edip, arkalarından destek olup, sürüklerse toplumlar ve ülkeler adına süper güç olarak konumlanmış olurlar.

Ticarette, bürokraside, siyasette, ülke ve kurum yönetimlerinde, sporda, sanatta, STK’larda, aile içi ilişkilerde temel esas ego ve kişisel menfaat değil, güven ve dürüstlük olmalı.

Dürüst insanlar desteklenmeli, istihdam edilmeli, görevlendirilmesi, yönetim kademelerinde aktif olarak rol almaları sağlanmalı, cezalandırılmamalı, yokluğa ve hiçliğe sürüklenmemeli, umutlar yeşertilmeli, yok edilmemeli.

Çocuklar ve gençler büyüdüklerinde; bu doğrultuda ve perspektifte değerlendirmelere şahit olduklarından, geleceğin büyük değerleri, öncüleri, liderleri olmuş olurlar. Bunun tam aksi durumlarda; geleceğimiz yok olmuş, umutsuzluğa terk edilmiş olur.

Ey insanoğlu! 

Bulunduğun konum ne olursa olsun, dürüst insanı bul ve her yönüyle destek ol. Bu durum seni, sevdiklerini, ülkeni ve insanlığı tüm yönleriyle her alanda başarıya ve mutluluğa ulaştırır.

SELÇUK YAVUZ – GÜNCEL ANALİZ


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=24

Genel