Gürsel Tekin: Böyle bir vergi borcu çıkması bizi ekmeksiz,aşsız bırakacak!

Gürsel Tekin: Böyle bir vergi borcu çıkması bizi ekmeksiz,aşsız bırakacak!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, geriye dönük vergi borcu çıkarılan minibüsçülerle İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı önünde bir araya geldi. Gebze-Harem Minibüs Hattı Yardımlaşma Derneği Başkanı Ramiz Yılmaz, bilgileri dışında basit usulden defter usulüne geçirilen minibüsçülere geriye dönük 150-200 bin lira vergi borcu çıkarıldığını belirterek, “Bu insanların kesinlikle bu vergileri ödeme şansı yok. Ya evinin geçimini sağladığı bu baba yadigarı minibüsü satacaklar ya da devlet burada bir düzenleme yapacak” dedi. Minibüs işletmecisi Oya Sarak da “Zaten mağduriyet yaşarken bir de böyle bir vergi borcu çıkması, bizi ekmeksiz, aşsız bırakacak. Araçlarımızı da satmak zorunda kalacağız” diye konuştu.

Gürsel Tekin, Gebze-Harem Minibüs Hattı Yardımlaşma Derneği Başkanı Ramiz Yılmaz ve minibüsçülerle İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı önünde buluştu.

“YA ESNAF BABA YADİGARI ARABASINI SATACAK YA DA DEVLET YENİ BİR DÜZENLENME YAPACAK”

Gebze-Harem Minibüs Hattı Yardımlaşma Derneği Başkanı Ramiz Yılmaz, bilgileri dışında basit usulden defter usulüne geçirilen minibüsçülere geriye dönük 150-200 bin lira vergi borcu çıkarıldığını belirterek şunları söyledi:

“Yeni düzenleme geldi, arabalarımız taksiye dönüştü. Bir rahatlayalım dedik, bu sefer de mazot geldi. Mazot zammı bu insanları bitirdi. Şimdi bir de 150-200 bin lira vergi ödeyecek bu insanların hiçbir lirası yok. Bu adamlar, anneden, babadan, dededen kalan araçlarını satmak zorunda kalacak. Şimdi Oya Hanım’ın minibüsü babasından kaldı. Kıymetli annesi de burada. Bu insanların kesinlikle bu vergileri ödeme şansı yok. Ya evinin geçimini sağladığı bu baba yadigarı minibüsü satacaklar ya da devlet burada bir düzenleme yapacak. Bu insanların başka söyleyecek bir kelimesi yok. Vergi dairesi, ‘Sizi basit usulden defter usulüne geçirdim, geriye doğru da beyan vermemekten ceza kestim, 150-200 bin lira ödeyeceksin’ diyor. Ama mükellefin bundan haberi yok.”

“BÖYLE BİR VERGİ BORCU ÇIKMASI BİZİ EKMEKSİZ, AŞSIZ BIRAKACAK”

Minibüs işletmecisi Oya Sarak da babasından kalma minibüsü işleterek ailesini geçindirdiğini belirterek, geriye dönük olarak 150 bin liranın üzerindeki vergiyi ödemesinin mümkün olmadığını söyledi. Sarak, şöyle konuştu:

“Bir koltuk fazlalığı nedeniyle bize diyor ki ‘Onlar şehir içi çalışıyorlar, siz şehirlerarası ulaşım’. Ama biz aynı tarifeyi kullanıyoruz, aynı hattın güzergahını kullanıyoruz. İstanbul Büyükşehir’den çalışma ruhsatı alıyoruz, aynı tarife ile gittiğimiz halde sırf bir koltuk yüzünden bize diyorlar ki ‘Siz gerçek usul vergi mükellefiyetine tabisiniz, geçmişe dönükte cezalı olarak tahakkuk ettirdiklerinizi bir daha ödemek zorunda kalacaksınız. İster kabul edin ister etmeyin, bu tebligatları size ulaştırdık, gereğini yapın’. Ama bizim böyle bir ödeme imkânımız yok. Yetkililerle görüştük; bize, ‘Evet, bu kadar borçlusunuz ama uzlaştırma var, ödemeniz 50 bin liraya kadar düşebilir’ diyorlar. Ama mazot zaten 15,50 liraya dayandı. Raylı sistemden de etkilendiğimiz için yolcularımız da az. Dolayısıyla zaten mağduriyet yaşarken bir de böyle bir vergi borcu çıkması, bizi yani ekmeksiz, aşsız bırakacak. Araçlarımızı da satmak zorunda kalacağız.”

İstanbul Vergi Dairesi yetkililerinden de konuyla ilgili bilgi alan Gürsel Tekin, daha sonra bir açıklama yaptı. “Bu konuyu bakanlığa taşıyacağız. Belli ki siz bütün mekanizmayı denemişsiniz. Ta grup başkanına kadar gitmişsiniz. Genel müdürlüğe kadar gitmişsiniz. Burada gariban müdürün yapacağı bir şey yok” diyen Tekin, şunları söyledi:

“DİKEY YAPILARDAKİ EMSAL ARTIŞLARINDAN ALACAĞINIZ VERGİLERLE TÜRKİYE NEFES ALIR”

“Bugün, CHP Pendik İlçe Başkanı’mız ve arkadaşlarımızla birlikte mağdur minibüs esnafımız ve yetkililerle görüşmeye geldik. Sağ olsunlar arkadaşlarımız bizi dinlediler, tabii onları aşan bir meseledir. Özeti şu: Biraz önce dernek başkanımız da ifade etti. Kurumun bir tanesi 2014 yılında bir genelge çıkarıyor, diyor ki ‘Siz araçlarınızı engellilerin de binebileceği bir duruma getireceksiniz’. Yani 14 kişilik araç 14 1, 15 1 olmuş. 15 1 olduğu için vergi dairesi diyor ki ‘Yasanın da değişmesi gerekiyordu ama değişmedi. Bu nedenle 100’ün üzerinde esnafımıza bu şekilde vergi tebligatı yaptık’. Bu geriye dönük vergi meselesi, özellikle son yıllarda çok sıkça rastlaştığımız bir meseledir. Hani müflis tüccar geriye dönük defterleri açarmış ya belli ki ciddi sıkıntı var, mali bir sıkıntı var. Eğer bu mali sıkıntıyı çözmek istiyorsanız alın teri ile fakir fukaranın zar zor geçimini sağlayanlardan değil, başka yerden başlayacaksınız. Sayın Erdoğan’ın da ‘Biz ihanet ettik, bunlar şehirlere yakışmaz’ dediği o dikey yapılarla ilgili ben size belgeleri, bilgileri, haritayı da göndereyim, sadece oralardaki emsal artışlarından dolayı doğan vergileri alırsanız inanın Türkiye nefes alır, rahatlar. Oradan başlayın, biz de her türlü desteği verelim. Ama gariban esnaf ne yapsın? Mazotu yapmışsınız 15,50 lira, zar zor kendisini geçindirirken ‘Geriye dönük, efendim 150 bin lira, 200 bin lira vergi ödeyin’. Ya arabalarını satsalar bu vergiyi ödeyemezler, aklınızı başınıza toplayın. Ben, esnaf arkadaşlarımızın bu taleplerini Maliye Bakanı’nın kendisine taşıyacağım. İnanıyorum ki bu soruna mutlaka bir çözüm bulunur. Ama bir daha söyleyeyim; bu milleti soyan, devleti soyanlarla ilgili bir hesaplaşma içine girecekseniz, bunu vergiye bağlayacaksanız gelin önce AVM’ler, rezidanslar, dikey yapılar ve siyasetçilerin mal varlıklarından başlayın.”


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=321

, ,
Siyaset, Türkiye