HDP’nin ‘asgari ücretle ilgili genel görüşme’ önergesi, AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

HDP’nin ‘asgari ücretle ilgili genel görüşme’ önergesi, AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

HDP’nin ‘Asgari ücret alan emekçilerin yaşadıkları sorunların araştırılması’ için verdiği genel görüşme önergesi, TBMM Genel Kurulu’nda AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy“Gelir adaletinin sağlanabilmesi için asgari ücret, tek kişinin geçimi üzerinden değil, bir işçinin ailesinin geçimini sağlayacak geçim ücreti olarak belirlenmek zorundadır ve gelirde adalet olabilmesi için vergide de adalet sağlanmalıdır. Evet, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınacak bir sistem getirilmek zorundadır. Bunlar yapılmadan belirlenecek olan bir asgari ücretin milyonları açlığa mahkûm edeceği açıktır. Asgari ücretin biz en az 12 bin 500 lira olması gerektiğini savunuyoruz ve yüzde 1’in zenginliği için yüzde 99’un ölümüne çalıştırılmasını asla kabul etmiyoruz” dedi.

HDP’nin ‘Asgari ücret alan emekçilerin yaşadıkları sorunların araştırılması’na yönelik genel görüşme önergesinin gündemin ön sırasına çekilerek bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Önerinin gerekçesini açıklayan HDP’li Ersoy şunları söyledi:

“Bu büyümeden emekçiler asla pay almıyor”

“Asgari ücret Türkiye’de bir işçinin kazandığı en az ücret olmaktan çok daha fazla bir anlam ifade ediyor. Tüm bir çalışma hayatını ve neredeyse de tüm çalışanların ücretlerini belirliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir anket çalışması başlatmış işçilerin, işverenlerin ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek istiyormuş. Aynı bakanlık bırakın Asgari Ücret Komisyonu’nun anti demokratik olmasını Vedat Bilgin göreve geldiğinden beri yılda 3 defa toplanması gereken 3’lü Danışma Kurulu’nu bile hiç toplamadı. Ekonomik Sosyal Konsey ise 12 yıldır toplanmıyor. Dünyanın bir başka ülkesinde asgari ücret Türkiye’de olduğu kadar konuşulmuyor. Çünkü Türkiye’de asgari ücret ortalama ücret hâline getirilmiş durumda, sayenizde. Sürekli ‘Ekonomimiz büyüyor’ diye övünüyor iktidar ama bakıyoruz, bu büyümeden emekçiler asla pay almıyor. Gayrisafi yurt içi hasıla içindeki emek gelirleri payının oranı 2016’da yüzde 37,8’ken 2022’de yüzde 25,4’e düşmüş.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=2931

Genel