Hızlı testlerin negatif olmasına güvenmeyin

Hızlı testlerin negatif olmasına güvenmeyin

Dünyada koronavirüs vakaları yükselişe geçerken Türkiye’de de sonbaharda beklenen pik temmuz ayında yaşanınca uzmanlardan peşi sıra uyarı geliyor. Geçen sene bugünlerde 5 bin civarında olan vaka sayısının bugünlerde 3 katı arttığını söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, ”Hızlı testlerin negatif olmasına güvenmeyin. Eğer ateş, öksürük gibi şikâyetleriniz varsa hızlı testiniz negatifse bile kendinizi kovid gibi izole etmeniz gerekiyor” dedi.

Son dönemlerde artışa geçen koronavirüs (Kovid-19) vakalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, günümüzde ölüm ve hastanede yatan hasta oranlarının az olduğunu fakat vaka sayılarının fazla olduğuna dikkat çekti.

Son günlerde vakalarda ciddi bir artış gözlendiğini ve bu durumun halk arasında panik oluşturmaya başladığını aktaran Prof. Dr. Özkaya, “Özellikle geçen yılın bu zamanlarındaki vaka sayılarına göre neredeyse 3 katına aşkın vakalarımız var. Türkiye’de geçen yıl bu günlerde 5 bin civarında vaka varken 50’ye yakın ölüm vardı. Bir sene sonra yine aynı günlerde yaklaşık 3 katı yani 10-15 binlere varan günlük vaka sayısı var ama ölen ve yatan hasta sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır. Yoğun bakımlarda yatan hastaların büyük bir çoğunluğu genel durumu düşkün olup da tesadüf pozitif gelen hastalardır. Yoksa aşılarını tam olan kişilerde hala akciğer tutulumu gözlenmiyor. Olduğunuz aşıların hala omicron varyantında akciğere inmesini önlediğini görüyoruz” dedi.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=2167

Genel