İsrail’den Gazze Şeridi’ni “Tamamen abluka altına alma” emri

İsrail’den Gazze Şeridi’ni “Tamamen abluka altına alma” emri

Cumartesi günü Hamas’ın İsrail’e binlerce füze atması ve topraklarına sızmasıyla başlayan karşılıklı çatışma ve saldırılar sonucunda İsrail ve Gazze’de ölenlerin sayısı bini aştı.

İsrail Savunma Kuvvetleri, hastanelerde çok sayıda yaralı insan olduğunu ve bu yüzden ölü sayısının artmaya devam edeceğini belirtti. Öte yandan Birleşmiş Milletler, İsrail’in Gazze’ye yaptığı hava saldırılarının 123 bin kişiyi yerinden ettiğini ve 74 bin kişinin okullara sığındığını söyledi.

Taraflar arası çatışmalar devam ediyor. Pazartesi günü Hamas ile İsrail güçleri, İsrail kontrolündeki bölgelerde sıcak çatışmalara girmeye devam ederken, BBC pazar gecesi Gazze’den İsrail’in güneyine roket atışı yapıldığını belirtti. Pazar akşamı Gazze’den paylaşılan görüntülerde bölgenin ağır şekilde bombalandığı görüldü.

Gazze’nin gece boyunca vurulduğu ifade edildi.

Pazar günü, İsrail “savaş hali” ilan etti ve “büyük askeri eyleme geçilmesi için” onay verildi. İsrail hükümeti üst üste “intikam yeminleri” ederken, Gazze’ye kapsamlı bir kara harekatı başlatılması gündemde.

Batılı başkentlerin gündeminde ise İran’ın Hamas’ın saldırılarına ne derece dahil olduğu tartışmaları var. ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal’a konuşan Hamas ve Hizbullah kaynaklarına göre İranlı güvenlik yetkilileri, Hamas’ın cumartesi günü İsrail’e düzenlediği sürpriz saldırının planlanmasına yardım etti ve büyük saldırıya geçen pazartesi Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yapılan bir toplantıda yeşil ışık yaktı. İran saldırıyı planlamadığını, sadece desteklediğini söylüyor.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=5413

Genel