Kaba olmayı seven şehir: Berlin

Kaba olmayı seven şehir: Berlin

Berlin’deki apartmanımın WhatsApp grubuna bir mesaj geldiğinde Covid-19 salgınının zirvesiydi. Komşumuzun bir çift karton kutuyu ezerken ayaklarını filme aldığı bir videoydu – bir çift Adidas sandaletine kaydırılmış siyah çoraplarla tamamlandı.

“Karton kutu beş saniyede küçültüldü”, pasif-agresif bir şekilde öpüşen bir yüz emojisi ile noktalanan Almanca altyazıyı okuyun. “Ben yapabiliyorsam, sen de yapabilirsin.”

Berlinliler genellikle soğuk, açık sözlü ve açık sözlü olmakla ünlüdür. Bu işleyiş biçimi küstahça (veya korkuyla) Berliner Schnauze, kelimenin tam anlamıyla “Berliner Burnu” olarak adlandırılır. Bir düzen ihtiyacını, diğer herkesin yanlış bir şey yaptığı varsayımını ve ardından davranışın küstahça düzeltilmesini canlandırıyor.

Berliner Schnauze kurbanları genellikle yoldan geçenlerdir ve yanlış yaptıklarının farkına varmadıkları bir şey yüzünden azarlanırlar. Bizim durumumuzda, apartmanda taşan geri dönüşüm kutuları tarafından tetiklendi. Diğerleri bunu U-Bahn’da çok acele ettiklerinde deneyimlediler ve biri “Erst raus dann rein!” (“Önce dışarı, sonra içeri!”). Durum ne olursa olsun, Berliner Schnauze uyarı vermeden, genellikle kışkırtılmadan saldırır ve asla beklemediğiniz acımasız bir dürüstlük düzeyi sunar. BBC


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=3015

Dünya, Genel