Kardeşlik

Kardeşlik

Kardeşlik, belki de bu hayattaki en sağlam, en güçlü ve vazgeçilmez bağdır. Önceleri hissedilen kıskançlık da olsa sonra abla olmayı, korumayı, karşılıksız sevmeyi, güvenmeyi, paylaşmayı ve dayanışmayı öğretir.

Kardeş, anne ve babadan kalan en değerli mirastır. Canın dahil her şeyini emanet edebileceğin ne olursa olsun yalnız olmadığını hissedeceğin, en kıymetlindir.

Anne baba Allah gecinden versin gider, karı ya da koca iyi gününde yanındadır. Evlat, isteği olana kadar ya da rahmetli babaannemin dediği gibi “çıplak şeytan koynuna girene kadar evlattır” senin ihtiyacın olduğunda hep işi vardır. Oysa kardeş, koşulsuz hep yanındadır. Sana ilk elini uzatandır. Arkandaki karlı dağdır. “Kardeşinin gözlerine bak gerçek sevgiyi görmek istersen.” Boşuna söylenmemiş.

Önünde güzel yemekler karnın doydu. Ne demiş atalarımız: “ya karnım genişlese ya kardeşim yetişse”

Kardeşin doğduğu zamana kadar evin tek ilgi odağısın ya kardeşin doğunca sen ne kadar küçük olursan ol bir anda ablasın. Bütün ilgi küçük diye kardeşinde. Nasıl kıskanmazsın. Ama sonra en iyi arkadaşın olur. Arkadaş aramana gerek kalmaz. Seversin hem de öyle çok seversin ki benim olmasın onun olsun istersin. Ben yedim o da yesin. Ben gördüm o da görsün dersin. Çünkü, paylaşmak kardeşliğin can damarıdır. Dostu dostundur, ona zarar veren düşmanındır. Ablalık küçük, anneliktir aslında.

Ablasındır artık. Onu koruyup kollamak sana düşer. Yükü kardeşlik olanın beli bükülür, gönlü bükülmezmiş. Ayağın taşa takılsa bilirsin düşmene izin vermeyecek bir kardeş durur yanında. Kardeşi olmalı insanın, tıpkı bir liman gibi. Ara sıra uğrayıp fırtına dininceye kadar koynunda saklanabileceğin. Hayırlı bir kardeş, on bin akrabaya bedeldir.

Kardeş , bazen çok siddetli kavga ettiğin bazende sığındığın limandır. Bir şey isteyince sınırsız hak tanıdığın, o mutlu olunca mutlu olduğun, onun canı yandığında senin daha fazla canının yandığını hissettiğin bir can yoldaşı, arkandaki karlı dağdır.

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin sözleriyle bitmeyecek konuyu noktalayalım. “Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol”

Canım kardeşim Ömerimin bugün doğum günü. Yeni yaşın sana, eşin Zeynep ile dünya güzeli kızımız Elifime ve güzel ailemize sağlık, mutluluk ve huzur getirsin. Her şey gönlünce olsun canım kardeşim. Seni çok seviyorum. İyi ki benim kardeşimsin. Seninle gurur duyuyorum. Annemle babama seni bana verdikleri için teşekkür ediyorum.

Ömür Kahraman – NAME HABER


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=420

Genel