Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı mı?

Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı mı?

Seçimlere çok az kaldı. Cumhur ittifakı ve Millet İttifakı adaylarını resmi olarak henüz ilan etmediler.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en zorlu seçimi ile karşı karşıyayız. Seçim gününe kadar ki yoğun süreç kırk yıllık serancamede geçecek gibi.

Cumhur İttifakı, Millet İttifakı, farklı ittifaklar, tek parti adaylıkları ve bağımsız adaylıklar ardı ardına açıklanacak ve kazananı şimdiden belli olmayan tarihi bir seçime tanıklık edeceğiz.

Bu yazıya sığmayacağı için onlarca yazı kaleme alacağım ve tüm gelişmelerden haberdar ederek tarihe not düşecek nitelikte analizler yapacağım.

Bugünkü yazım tamamen benim şahsi fikir, düşünce, analiz ve değerlendirmelerimdir.

Herkes merak ediyor; Kemal Kılıçdaroğlu aday mı? Olacak mı? Olursa kazanacak mı? Olmazsa kimin adaylığını destekleyecek?

Dedim ya seçimler çok zorlu geçecek, kimin kazanacağı şimdiden belli değil, seçim hiç kimse için çantada keklik değil.

Millet İttifakı’nda bugüne kadar ismi geçen kişiler şunlardı:
Abdullah Gül, Abdullatif Şener, Ekrem İmamoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş ve Meral Akşener.

Millet İttifakı’nın oluşturduğu 6’lı masada adaylıkta finale iki isim kaldı. İki ismin de adaylık açıklaması ve talebi olmamakla birlikte İttifakın en güçlü iki ismi olduğu için ikisinden biri aday olarak ilan edilecek gibi. Bu iki isim Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener.

Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener bugüne kadar bencilce davranış sergilemediler, kendilerini öncelemediler.

Ekrem İmamoğlu ile ilgili hukuki süreç devam ettiği için 6’lı masa riske girmeyecek, Mansur Yavaş da Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini ilan etti, Abdullah Gül ve Abdullatif Şener isimleri anket verilerine göre kazanabilecek garantiyi verememekte.

Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’den birisi olacağı gözüküyor. Bu konu ile ilgili birkaç yazı daha kaleme alacağım.

Eğer seçimi Millet İttifakı’nın adayı kazanırsa bu iki ismin ana ekseninde dizayn gerçekleşir. Bir isim Cumhurbaşkanı olurken diğer isim Cumhurbaşkanı Vekili olur. 6’lı masanın diğer aktörleri de Cumhurbaşkanı Yardımcılıkları ile görevlendirilebilir. Aslında bu durum parlamenterler sistemdeki Başbakan ve Yardımcılıkları gibi yorumlanabilir.

Okurlarımız şahsi fikrimi, analizimi çok merak ediyor, senin değerlendirmene göre kim aday olur diye kişisel kanaatimi soruyorlar.

Bugünün denklemlerine göre Meral Akşener ismi biraz daha adaylıkta ağır basıyor gibi.

Yazımın başında dediğim gibi kimin kazanacağı asla şimdiden belli değil, seçim ortada, Cumhur İttifakı da kazanabilir Millet İttifakı da.

Bu kısa gibi gözüken ama çok uzun soluklu seçim sürecinde daha çok analizlerimiz, bilgilendirmelerimiz olacak.

Herşeyden ötesi ve öncesi, tüm siyasiler için temel nokta şu olmalı;

Bu vatan ve millet herşeyin en güzelini hak ediyor. Asla nefsi düşünülmemeli ve her türlü fedakarlık sergilenmeli.

Memleketimiz ve Milletimiz için en hayırlısı olması dilek ve temennisiyle…

SELÇUK YAVUZ


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=3611

Genel