Kılıçdaroğlu: Konutları, depremzede vatandaşlarımıza ücretsiz teslim edeceğiz; bu mecburiyettir

Kılıçdaroğlu: Konutları, depremzede vatandaşlarımıza ücretsiz teslim edeceğiz; bu mecburiyettir

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Konutları, depremzede vatandaşlarımıza ücretsiz teslim edeceğiz” dedi.

Devletin deprem güvenliği konusunda sorumluluğu olduğunu ve bu nedenle evleri yıkılan insanların zararlarını karşılaması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, ilgili yasaları da hatırlatarak “Anayasa ‘devlet güvenli barınmadan sorumludur’ diyor. Bu kadar açık. Asıl izin vermeyeceğim şey, Anayasa aykırı olarak depremzedeler konut satılmasıdır.” ifadelerini kullandı. 

Konut yapılırken devlet denetiminde verilen 23 imza olduğunu ve sorumluluğun devlette olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Devlet kanuna uygun şekilde barınanlara karşı sorumluluğunu yerine getirmediği sürece tazmin etmek zorundadır. Benim ücretsiz konut söylemim vaat değil, zorunluluktur, mecburiyettir ve biz bunu yapacağız” dedi. 

Kılıçdaroğlu, ücretsiz konutlara ilişkin tartışmalara ilişkin de “Merak etmeyin para var. Dünyayı harekete geçiririz. Ama bitmeyen bir rant ve ihale sevdası var ki kendi bitmedi ama insanımızı bitirdi” dedi. 


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=4403

Genel