Malatya, EXPO 2028 ile dünya kenti olacak

Malatya, EXPO 2028 ile dünya kenti olacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Malatya Mövenpick Hotel’de “EXPO 2028 Malatya Lansman ve Vizyon” programı gerçekleştirildi. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa; Malatya Valisi Hulusi Şahin, il protokolü, kamu ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneğinden (TİGAD) gazetecilerin de aralarında bulunduğu ulusal medya kuruluşlarından çok sayıda basın mensubu katıldı. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “EXPO ile Malatya’yı dünya şehri yapma bu gayreti gösteriyoruz.” dedi.


Programda konuşan Malatya Valisi Hulusi Şahin, EXPO 2028 Malatya’nın, kentin tarihine ve kültürüne yakışan vizyon bir proje olduğunu vurgulayarak, “2028’e 6 yıl var. Altı yılda Türkiye’ye ve dünyaya örnek olacak yeni bir şehir konseptini başarmayı planlıyoruz. İddiamız büyük!” dedi. Şahin, Malatya’nın, EXPO 2028’in avantajlarını fırsatları kullanarak, yeşil şehirler konseptinde de öncü olacağını ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, 2028’de dünya bahçelerini Malatya’da ağırlayacaklarını kaydederek, şunları kaydetti: “Tek hedefimiz bu değil. Bu coğrafyada artık yeni şeyler söylememiz gerekiyor. 2028 EXPO Malatya’yı bir fırsat olarak görüyoruz. Artık yeni şehirler konseptini Malatya’dan Türkiye’ye tanıtmak istiyoruz. Bu aslında öyle büyük, devasa yapılar yapmak değil artık bizler basit yaşamayı öğrenmemiz lazım.”Gürkan, şöyle devam etti: “EXPO, dünya sergisidir. EXPO ile Malatya’yı temayüz edeceğiz. Malatya’yı dünya şehri yapmak için gayret gösteriyoruz. Allah’ın izniyle Malatya dünya şehri olacak. Malatya, değil Doğu’nun, değil Türkiye’nin, değil Avrupa’nın, dünyanın parlayan yıldızı olacak.” Başkan Gürkan, EXPO’ya 50 ülkeden yaklaşık iki milyon ziyaretçi beklediklerini de sözlerine ekledi.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=3140

Genel