Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücrete ara zam belli oldu

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücrete ara zam belli oldu

8 bin 506 lira seviyesindeki asgari ücret 11 bin 402 liraya yükseltildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün üçüncü kez toplandı. Toplantıya; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da katıldı.

Bakan Işıkhan, toplantının ardından yaptığı açıklamada, 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olarak asgari ücretin 11 bin 402 liraya yükseltildiğini söyledi.

Böylece asgari ücrete yüzde 34 zam yapıldı. Brüt asgari ücret ise 13 bin 414 lira olarak belirlendi. Işıkhan, 400 TL olarak uygulanan asgari ücret desteğinin 500 TL olarak uygulanmaya devam edeceğini açıkladı.

“Refahı koruyacak”

Işıkhan, şu değerlendirmeleri yaptı:

“TÜRK-İŞ ve TİSK başkanlarına görüşmelerdeki uzlaşmacı yaklaşımları için teşekkür ediyorum. TİSK Başkanı çalışma hayatı olmak üzere son dönemde ortaya koyduğu fayda odaklı yaklaşımıyla birçok icraata imza attı. Asgari ücrete vergi muafiyeti, beyaz bayrak uygulaması, istihdam teşvikleri bunlardan birkaçıdır. TÜRK-İŞ Başkanı’na gösterdiği samimi yaklaşım ve yapıcı tutum için şükranlarımı arz ederim.”

Işıkhan, kararın uzlaşı ile alındığını ve yapılan zammın asgari ücretlinin refahını koruyacağını söyledi.

İşçi ve işveren temsilcilerinden ilk değerlendirmeler

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay da yaptığı açıklamada, “Geçen yıl ara zamda yüzde 30 civarı zam verilmişti. Bugün yüzde 34. Asgari ücreti artırıp enflasyon belli bir noktaya gelmezse önemi kalmıyor. İnşallah enflasyon belli bir noktaya gelir de alım gücümüz korunur. Pazardaki, marketteki fiyatların kontrol altına alınması temennimiz. Yoksa bu zamların anlamı kalmıyor” dedi.

İşvereni temsil eden TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise şunları kaydetti: “Süreç boyunca hep beraber azami gayret gösterdik. Dengeli rakam için çalıştık.

İmkanlarımızı sonuna kadar zorlayarak rakama ‘evet’ demenin memnuniyeti içindeyim. Üçlü mutabakatla asgari ücreti tekrar güncelledik. Bu birliktelikten de memnuniyet duyuyoruz. İşverenler olarak zorlu dönemeçlerden geçiyoruz, üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya hazırız.”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün saat 11.00’de üçüncü kez toplanmıştı. Dün yapılan ikinci toplantının ardından Atalay ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir araya gelmişti.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=4963

Genel