Myanmar ordusuna silah yapımı için malzeme tedarik ediyor

Myanmar ordusuna silah yapımı için malzeme tedarik ediyor

Eski üst düzey Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerine göre, Myanmar ordusu en az 13 ülkedeki şirketlerden aldığı malzemelerle pek çok silah üretiyor ve bunları kendi halkına karşı kullanıyor.

Batı’nın önderliğinde Myanmar’a uygulanan yaptırımlara rağmen, buraya tedarikte bulunan ülkeler arasında ABD, Fransa, Hindistan ve Japonya da bulunuyor.

BM raporuna göre, yerli üretim silahlar, orduya karşı çıkanlara baskı uygulamak için kullanılıyor.

Şubat 2021’deki askeri darbeden bu yana Myanmar’da şiddet olayları devam ediyor.

Darbe karşıtları, askeri yönetime direnen etnik isyancı gruplarla birlikte hareket ediyor.

Myanmar raporunda, BM üyesi bazı ülkelerin orduya silah satmaya devam ettiğine dikkat çekiliyor ve “Ancak aynı derecede önemli bir faktör de Myanmar ordusunun sivilleri hedef almak için kullanılan çeşitli silahları ülke içinde üretebilmesidir” deniyor.

Raporda, adı geçen firmaların Myanmar ordusuna hammadde, eğitim ve makine tedarik ettiği ve üretilen silahların ülke sınırlarını savunmak için kullanılmadığı belirtiliyor.

BM’nin eski İnsan Hakları Özel Raportörü ve raporun yazarlarından Yanghee Lee’ye göre, “Myanmar hiçbir zaman yabancı bir ülke tarafından saldırıya uğramadı. Ve Myanmar hiç silah ihraç etmiyor. Kendi halkına karşı kullanmak üzere 1950’den beri kendi silahlarını üretiyor.”


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=3529

Genel