Prof.Dr. Ömer Çelik: Seçimi biraz geriye çekebiliriz

Prof.Dr. Ömer Çelik: Seçimi biraz geriye çekebiliriz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Erken seçim gibi değil ama Seçim tarihinde bir değişiklik söz konusu olacak.” dedi. 

Çelik’in MYK toplantısına ilişkin açıklamalarından satır başları şöyle: 

Bir Cumhurbaşkanı olacak, siyasi parti genel başkanları yardımcısı olacak. Cumhurbaşkanı bu 6 kişinin onayını almadan siyasi bir karar almayacak. Cumhurbaşkanı bunu yaparsa ne olur, mutabakat bozulur ve ülke seçime gider.

Bu demokratik bir model değil, politbüro modeli. Kendi Cumhurbaşkanı adaylarını şimdiden etkisiz bir eleman olarak gösteriyorlar. Bu altılı eş başkanlık modelidir. Bu demokratik bir sistemdir diyorlar. Devlet hayatı içerisinde ortak karar almanın mekanizmaları belli. Bu anayasanın dışında siyasi bir paralel yapı çıkarır.

EYT seçim sonrasına kalacak mı? 

EYT konusuyla ilgili önemli olan siyasi iradenin ortaya çıkmasıydı, karar verildi. Meclis’in çalışma takvimine göre sonuç çıkacaktır. Hiçbir gecikme olmayacak. Seçim sonrasına kalması gibi bir durum söz konusu değil. Bakanımız gerekli açıklamayı yaptı. Herkes müsterih olsun. Şubat en geç mart ayında sonuca ulaşılmış olacaktır. Kendi takvimi içinde gecikme olmadan yasalaşacak.

Seçim tarihi 

Seçim konusuyla ilgili tarih budur dediğimiz zaman duyuracağız. Erken seçim gibi değil ama seçim tarihinde bir değişiklik söz konusu olacak. Biraz geriye çekebiliriz. Birkaç tarih konuşuluyor. Çok kısa bir süre olarak güncelleme söz konusu olacak.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=3514

Genel