Rus komutan askerlerini havaya uçurdu

Rus komutan askerlerini havaya uçurdu

Rusya’nın Ukrayna işgali neredeyse 10 ayı geride bırakırken, iki taraf için de cephede durum giderek ağırlaşıyor. New York Times, Rus ordusunda son dönemde alınan yenilgiler nedeniyle morallerin çok bozuk olduğunu yazdı. Haberde morali sıfırlanan Rus askerlerinin birbirine girdiği yönündeki tanıklıklar da dikkat çekti. Bir Rus komutanın askerlerle yaşadığı tartışma sonrası düşman safları yerine Rusya’ya ait bir kontrol noktasını havaya uçurduğu belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna işgali neredeyse 10 ayı geride bırakırken, iki taraf için de cephede durum giderek ağırlaşıyor. ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, Rus ordusunda son dönemde alınan yenilgiler ve zorlu savaş koşulları nedeniyle morallerin çok bozuk olduğuna ilişkin kapsamlı bir habere imza attı. Haberde morali sıfırlanan Rus askerlerinin birbirine girdiği yönündeki tanıklıklar da dikkat çekti.

Bir Rus komutan, Ukrayna’da savaşan bir tank komutanının diğer askerlerle yaşadığı tartışma sonrası düşman safları yerine Rusya’ya ait bir kontrol noktasını havaya uçurduğu bir olaya tanıklık ettiğini anlattı. Sözcü’nün aktardığına göre bu tür olayların Ukrayna’da savaşan Rus ordusunda sık yaşandığını savunan Fidar Khubaev isimli asker, Zaporijya kentindeki olayda komutanın tankı tartıştığı Rus askerlerinin üzerine sürerek kontrol noktasını patlattığını aktardı.

RUS ORDUSU İÇİNDE YAŞANAN KAOSUN GÖSTERGESİ
Ukrayna’da drone operatörü olarak görev yapan ancak bir süre önce ülkeden kaçan Khubaev “Cephede bu tür olaylar hep yaşanıyordu” diyerek bu olayın yaşandığı yaz aylarında Rus cephesinde büyük krizler meydana geldiğini ifade etti. New York Times, olayın Rus ordusu içinde yaşanan kaosun göstergesi olduğunu yazdı.

‘ASKERLER YEMEK İÇİN BİRBİRİYLE SAVAŞIYOR’
Ukrayna işgalini eleştiren emekli Rus askeri yetkili Leonid İvaşov da, gazeteye açıklamasında, Putin’in dağılmış haldeki ordusunda askerlerin silahlar ve yemek için birbirine girdiğini öne sürerek “Bir komuta merkezi, birleşik bir eylem planı yok. Yenilgi Rusya’nın kaderi” ifadelerini kullandı.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=3247

Genel