Sultangazi’nin vizyoner yüzü Başkan Av. Abdurrahman Dursun

Sultangazi’nin vizyoner yüzü Başkan Av. Abdurrahman Dursun

Avrupa Yakası’nda güzide bir ilçe olan Sultangazi, İstanbul’un ilçeleri arasında 19. sırada yer alıyor. Gaziosmanpaşa’ya bağlı 14, Eyüpsultan ve Esenler’e bağlı 1’er mahallenin katılımıyla 2008 yılından kurulan Sultangazi, Alibey Barajına ve bazı akarsulara ev sahipliği yapıyor. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel seçimlerinde AK Parti’den aday gösterilen Av. Abdurrahman Dursun, yüzde 58 oranında oy alarak ilçenin ikinci belediye başkanı oldu. Hizmetleri ile ilçenin vizyoner yüzü olarak görülen Dursun, yeni dönemde de Sultangazi’nin hizmetine talip olmaya hazırlanıyor. Haber sitemizin Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Yavuz, Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Av. Abdurrahman Dursun’un siyasi geçmişi

Hukukçu ve siyasetçi Av. Abdurrahman Dursun, aktif siyasi hayatına AK Parti’de başladı. İlk olarak AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın 2006 kongresinde İl Disiplin Kurulu üyeliğine seçildi. 2009, 2012 ve 2015 yıllarında AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Altı yıllık süreç içinde Teşkilat, Seçim İşleri, Siyasi ve Hukuki İşler ve Yerel Yönetimler birim başkanlıklarında görevler üstlendi. 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde, İstanbul 3. Bölge Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı yaptı. 2009-2018 yılları arasında AK Parti İstanbul İl Başkanlığını temsilen İstanbul Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu üyeliği yaptı. 30 Mart 2018 tarihinde yapılan AK Parti Sultangazi 4. Olağan Kongresinde ilçe başkanlığına seçildi. 31 Mart 2019 tarihli Mahalli İdareler Genel seçimlerinde yüzde 58 oy alarak, Sultangazi’nin ikinci belediye başkanı oldu. Av. Abdurrahman Dursun, 2024’deki yerel seçimlerde de Sultangazi’de favori aday olarak öne çıkıyor.

Dürüst, çalışkan, adaletli, mütevazı…

Dürüst, çalışkan, adaletli, mütevazı… Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun’dan bahsediyoruz. Herkesin hemfikir olduğu bu niteliklerin yanında deneyimli bir siyasetçi ve hukukçu olan Abdurrahman Dursun ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Haber sitemizin Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Yavuz’un sorularında samimi cevaplar veren Dursun ile yaptığımız röportajı okumadan önce kahvelerinizi hazırlayın! 2024’teki yerel seçimlerde de favori aday olan ve seçimi kazanacağına kesin gözüyle bakılan Av. Abdurrahman Dursun, projelerini, yeni dönemdeki hedeflerini, seçin çalışmalarını ve Sultangazi’de yerel yönetimin son durumunu anlattı.

Sizin için siyaset ne anlama geliyor, ne için siyaset yapıyorsunuz?

Siyasetçi; hizmet ettiği kişilerin ya da yerleşim yerinin çıkarlarını, değerlerini ve kaygılarını temsil eder. Yerel nüfus veya temsil ettiği kitle ile devlet otoriteleri arasında bir köprüdür. Seçmenlerinin ihtiyaç ve isteklerine uygun kararlar almakla ve bu yönde politikalar üretmekle yükümlüdür. Abdurrahman Dursun olarak bu siyasi prensipler ile birlikte AK Parti’nin halkı önceleyen siyaset anlayışını harmanlamanın gayreti içindeyim. Toplumsal düzene ve bireysel haklara her zaman değer veriyorum. Sultangazi’de belediyecilik özelinde siyaset üstü bir anlayışla hizmet vermeye çalışıyoruz. Sağlık, eğitim, ekonomi ve çevre gibi konularda Sultangazililerin çıkarına ne varsa bunları savunuyorum. Her konuda diplomasiye, müzakereye ve uzlaşmaya önem veriyorum. Bu şekilde halkımızın teveccühüne layık olmanın gayreti içindeyim.

Size belediye başkanlığına tekrar aday olma motivasyonu veren nedir?

Politikacılar, sorumlu oldukları bölgelerde bireylerin hak ve özgürlüklerini korumakla, sorunlarına çözümler üretmekle görevlidir. Sorumlu oldukları toplumun refahı her zaman öncelikli olmalıdır. Demokratik sistemlerde politikacılar seçmenlere karşı sorumludur. Ben de, beni seçen insanlara karşı büyük bir sorumluluk duyuyorum. Sultangazi’de görev yaptığım ilk dönemde ekip arkadaşlarımla birlikte büyük bir sinerji yakaladık. Bu sinerji ile seçmenlerimizin bana yüklediği sorumluluk arasında doğru orantı var. İlçemizde başladığımız, tamamladığımız ve devam eden projelerimiz var. Ayrıca, yeni projeleri de planlarımıza aldık. Tamamen halkımızın ihtiyaçlarına odaklanan bu projeleri hayata geçirerek bana düşen sorumluluğu tam anlamıyla yerine getirmek istiyorum. Halkımız tekrar görev verirse daha büyük bir sinerji ile bambaşka bir Sultangazi hayal ediyorum. Yani yeniden aday olma motivasyonu, benim üslendiğim sorumluluklardır diyebilirim.

Sultangazi’de yeni dönemde neleri değiştirmek istersiniz?

Sultangazi’nin ilçe olarak geçmişi 14 yıl, yeni bir ilçe diyebiliriz. Çok kozmopolitik bir yapısı var. Dolayısıyla ilçemizin ihtiyaçları ve halkın beklentileri fazla oluyor. Mesela ilçemizde kültür merkezlerine ihtiyaç var. Yeni kültür merkezlerini hayata geçirerek, halkımızın kültürel ve sosyal ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedefliyoruz. İlçemizi bir kültür kenti konseptine dönüştüreceğiz. Gençlerimizi ve çocuklarımızı çok önemsiyoruz. Yeni dönemde çocuklara ve gençlere yönelik devam eden projelerimizin yanında yeni projeler de hayata geçireceğiz. Bizim hedefimiz sadece imar değil aynı zaman ihya. Bu sebeple halkımız bize tekrar görev verirse Sultangazi’nin kültürünü ve değerlerini yıpratmadan, geleceği emin adımlarla yürüyebileceği yenilikler, projeler ve sürprizler olacak.

Yeni projelerinizden bahseder misiniz?

Sultangazi’de halkımızın ihtiyaçlarına yönelik birçok projeyi aynı anda hayata geçirmenin gayreti içindeyiz. Aynı zamanda planladığımız projelerimiz de var. 50. Yıl Mahallesi’nde zemin altı otopark, yeşil alan ve park, sağlık ve sosyal tesis projemiz deva ediyor. Ayrıca, Zübeyde Hanım Mahallesi Kültür Merkezi tamamlandığında yüzme havuzu, sanat ve mesleki eğitim atölyeleri, çok amaçlı salon spor salonu gibi bölümler hizmete başlayacak girecek. Cebeci Mahallemize kapalı pazar, otopark ve galericiler sitesi inşa ediyoruz. Bunlarla birlikte Esentepe Mahallemizde Gençlik, Spor ve Engelliler Merkezi, 50.Yıl Mahallemizde Kültür Merkezi inşaatları devam ediyor. Öte yandan planladığımız projelerimiz de var. Esentepe Mahallesi’nde yeni Belediye Hizmet Binası planlıyoruz. Sultançiftliği Anadolu Lisesi bahçesinde Spor Salonu ve Yunus Emre Mahallesi’nde Gençlik ve Spor Merkezi inşa edeceğiz. Bu projelerle birlikte yeni dönem için düşündüğümüz yeni projeler de olacak. Bu projeleri geliştiriyoruz, daha sonra gerekli açıklamaları yapacağız.

Kentsel dönüşüm ve depremle ilgili çalışmalarınız nelerdir?

Deprem, İstanbul’un bir gerçeği. Bu gerçekle er ya da geç yüzleşeceğiz. Bu konuda Sultangazi’de belediye olarak bize düşen görevler var. İnsanlarımızın deprem korkusu yaşamadan huzur içinde yaşayabileceği binalar inşa etmek ya da mevcut yapıları güçlendirmek gerekiyor. Bu kapsamda bazı mahallelerimizde başlattığımız kentsel dönüşüm projeleri devam ediyor. Bununla birlikte ekiplerimizin yeni ve eski yapılarda denetimleri aralıksız devam ediyor. Güvenli ve yaşanabilir bir Sultangazi için halkımızın da desteğini alıyoruz. Sultangazi’yi hep birlikte daha güvenli hale getireceğiz.

Çevresel sürdürülebilirlik ve çevre dostu belediyecilik konusunda neler yaptınız, yeni dönemde bu konuda neler planlıyorsunuz?

Belediye olarak çevresel konular önceliklerimiz arasında yer alıyor. Sürdürülebilirliği teşvik ederek, ilçemizin doğal güzelliğini korumaya gayret ediyoruz. Yeşil alanların korunmasına özen gösteriyor, yeni yeşil alanlar ve sosyal donatı alanları için projeler geliştiriyoruz. “Sıfır atık” projesine tam destek veriyoruz. Yenilenebilir enerjiyi teşvik ederken, toplumumuzda çevreye duyarlı uygulamalara önem veriyoruz. Bu çerçevede okullarımızdaki çevre ile ilgili çeşitli faaliyetlere destek veriyoruz. İlçemizde karbon ayak izlerini azaltma konusunda herkesi teşvik ediyoruz. İş birliğine dayalı bir anlayışla tüm ilçe sakinlerimizin daha temiz daha yeşil daha canlı bir kentsel ortamda yaşamasını hedefliyoruz. Birlikte, sürdürülebilir bir gelecek inşa edebiliriz. Gelecek nesiller için yüksek bir yaşam kalitesi sağlayabiliriz. Çevre ile ilgili temel prensiplerimiz bunlar… Tüm çevresel projelerimizi bu anlayış üzerine geliştiriyoruz.

İlçenizde eğitim için nasıl katkılarınız oldu ya da olacak?

Bireysel olarak eğitimi çok önemsiyorum. Bu hassasiyetim doğal olarak belediyedeki görevlerime de yansıyor. Eğitimin toplumun geleceği üzerindeki etkisini çok iyi biliyoruz. Bu sebeple çocuklarımız ve gençlerimiz için erişilebilir ve kaliteli eğitim fırsatları sağlamaya kararlıyız. Okullar, kütüphaneler, spor merkezleri ve toplum merkezleri ile yaşam boyu öğrenmeyi destekliyoruz. Çocuklarımızın büyürken öğrenmeleri için güvenli ve ilham verici mekanlar ve kurumlar inşa etmenin gayreti içindeyiz. Modern eğitim altyapısına yatırım yapıyor, mevcut eğitim kurumlarını destekliyoruz. Burslarımızla ve eğitim programlarımızla gençleri güçlendirerek, geleceğimizin inşasına katkı sağlıyoruz. Eğitimli bir topluluğun gelişen bir topluluk olduğuna inanıyoruz. “Herkes için bilgi, yenilik ve eğitim” diyoruz.

İlçenin ekonomik büyümesi için hangi stratejileri uyguluyorsunuz?

İlçe halkımız ekonomik büyümeyi ve refahı teşvik ediyoruz. İşletmelerin gelişebileceği ortamlar sağlıyor, ilçemize yatırım çekmek için üzerimize düşenleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Yatırımcılar için prosedürleri kolaylaştırıyor, girişimcilerin kaynaklara erişimi için imkanlar sağlamaya gayret ediyoruz. İlçemizin ekonomik altyapısının gelişimine öncelik veriyoruz. Endüstrilerle iş birliği içinde çalışıyor, iş eğitimi programlarına ve iş gücü geliştirme girişimlerine katkı sağlıyoruz. İlçe sakinlerinin ekonomik fırsatlardan yararlanabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlçe halkına fırsatlar sunan, ekonomik açıdan gelişmiş bir topluluk oluşturma vizyonu ile hareket ediyoruz.

Sultangazi’de bir slogan oluşturmak istediğinizi biliyoruz. Bu sebeple ilçenin isminin değişeceği konuşuluyor. Bu konuda bilgi verir misiniz?

Sultançiftliği, daha önce bir mahalleydi. İlçe olduğunda Gazi Mahallesi bize bağlandı ve “gazi” kelimesi eklenerek “Sultangazi” ismi ortaya çıktı. İlçemizin bilinilirliği “Sultangazi” ismi ile oldu. Biz bu ismi silmek niyetinde değiliz. Bu isme değer katmak için ilçemizin ihtiyacı olan bir slogan oluşturmaya çalışıyoruz. İlçemizin adı Sultangazi’dir ve bu değişmeyecektir. İlçemizin markalaşması adına “Sultan Şehir” sloganını geliştiriyoruz. Bu, ilçenin adının değiştirileceği anlamına gelmez. Bu slogan, ilçenin değer kazanmasıdır.

Göktürk ve Kemerburgaz’ın Sultangazi’ye bağlanması gündemde. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Göktürk ve Kemerburgaz mahalleleri Eyüpsultan ilçesine bağlı ama her ikisi de Sultangazi’ye daha yakın. Bu mahallelerin Sultangazi’ye bağlanması konusunda bazı görüşler var. Bu konu meclisimizin gündemine gelebilir. Henüz net bir çalışma bulunmuyor.

Sultangazi’de kültürel faaliyetlerin gelişmesinde önemli bir katkınız var. Yeni dönemde kültürel anlamda neler göreceğiz?

İlçemiz sosyokültürel anlamda oldukça zengin. İlçemizin kültür dokusunu korumak ve geliştirmek için çeşitli projeleri hayata geçirdik ve yeni projeler de geliştiriyoruz. İlçemizde halihazırda beş kültür merkezi var. Halen iki yeni kültür merkezi inşa ediyoruz. Kültür merkezlerimiz, etkinlikler aracılığıyla kültürel çeşitliliği oluşturuyor ve milletimizin kültürünü korumak için önemli bir rol üstleniyor. Bu merkezlerde sanata, müziğe, tiyatroya ve festivallere destek veriyoruz. Böylece halkımızın yaşamını zenginleştiriyoruz. Ayrıca, müzeler, galeriler ve performans mekanları gibi kültürel alanlara destek veriyoruz. Kültür alışverişi, kültür mirasının korunması ve eğitim programları aracılığıyla geleneklerimizi de korumaya özen gösteriyoruz.

Sultangazi AK Parti’nin en çok oy alan ilçelerinden biri. Bunu neye bağlıyorsunuz? Yeni seçimde aynı desteği alabileceğinize inanıyor musunuz?

Sultangazi, İstanbul’da AK Parti’nin kalesi konumunda. Partimiz için önemli bir ilçe. Halkımızın partimize teveccühü, kurulduğu günden bu yana süregelmiştir. İlçe halkımız, Sultangazi ilçe olduktan sonra üç dönemdir belediyemizi AK Parti dışında bir partiye layık görmedi. Bu sebeple Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere parti merkezimizde hatırı sayılır bir yerimiz var. Bunu gönül belediyeciliğine ve hizmet aşkına bağlıyorum. Çünkü çıkar gruplarının çıkarlarını değil, halkımızın çıkarlarını önemsiyoruz. Halkımızın ne istediğini ve ne istemediğini çok iyi biliyoruz. Vatandaşlarımıza eşit hizmet dağıtıyor, ayrımcılık yapmıyoruz. Halkımız da tüm bunları görüyor ve Sultangazi’de AK Parti’yi baş tacı ediyor. Gelecek seçimde de halkımızın teveccühüne layık olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Halkımızın desteğinden şüphem yok!

Yerel seçimde favori aday olarak gösteriliyorsunuz. Kazanmanıza kesin gözüyle bakılıyor. Bunu neye bağlıyorsunuz, Sultangazi halkı sizi neden seviyor?

Halkımıza bir belediye başkanı olarak değil hizmetkâr olarak davranmanın gayreti içindeyim. Çünkü beni buraya hizmet etmem için getirdiler. Onların verdiği görev başımın üstünedir. Bu görevi şerefimle, onurumla tamamlamak için elimden geleni yapıyorum. Bana “dürüst ve adil başkan” desinler yeterli; çünkü her anlamda bu minvalde hizmet ediyorum. Kimseyi ayırmıyorum, herkese kucak açıyorum. Kapım her zaman açık. Bununla birlikte eşimle birlikte her zaman halkımızın arasındayız. Bizi kendi ailelerinden görüyorlar. Halkımıza layık olabilmek benim için gurur verici.

Size göre bir belediye başkanında olması gereken en önemli özellikler nelerdir?

Belediye başkanının rolü çok kritiktir, önemlidir. Burada etkili liderlik esastır. Bir belediye başkanı, halkı ortak hedeflere doğru yönlendirebilecek güçlü ve yetenekli bir lider olmalıdır. Geleceği için vizyoner bir yapıya ve bu vizyonu uygulama becerisine sahip olmalıdır. Kenti sakinleri, belediye meclisi üyeleri ve diğer paydaşlarla iletişim kurabilme yeteneği çok önemlidir. Şeffaflığı korumak ve güven oluşturmak da hayati önemdedir. Sorunları ve zorlukları belirleme ve çözme konusunda becerili olmalıdır. Belediye bütçesini ve finansmanı anlayabilmelidir. İlçe sakinlerinin ihtiyaç ve beklentileri ile uyumlu olmak ve empati kurmak zorundadır. Acil durumlar ve krizler de değişen koşullara uyum sağlama yeteneği olmalıdır. Etik standartları ve dürüstlüğü korumakla yükümlüdür. Kapsayıcılığı ve çeşitliliği teşvik etmelidir. Farklı gruplar arasında fikir birliği oluşturma becerisine sahip olmalıdır. Belediyenin ve halkın çıkarlarına hizmet etme konusunda derin bir duygu geliştirebilmelidir.

Sultangazililere yerel seçim için hangi mesajları vermek istersiniz?

Sultangazi’de yaşamak ve bu ilçenin yerel yönetiminde söz sahibi olmak benim için onur verici. Halkımız beni bu göreve layık gördüğü için her zaman minnet içindeyim. Tek amacım ve hedefim, Sultangazi’yi daha yaşanabilir bir kent haline getirmek ve halkımızın refah seviyesini arttırmaktır. Tüm motivasyonumu bu minvalde geliştiriyorum. Görev yaptığım süre içinde her zaman halkımızın yanında olmaya çalıştım. Yeni dönemde seçilirsem aynı şekilde kaldığım yerden daha büyük bir heyecanla devam edeceğim. Sultangazililerin de bunun farkında olduğuna inanıyorum. Hizmetlerimizin sürdürülebilirliği ve ilçe olarak hedeflerimize ulaşabilmek için bir dönem daha oylarına ve teveccühlerine talibim!

Av. Abdurrahman Dursun kimdir?

Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, 1972 yılında Adıyaman’da doğru. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da tamamladı. Adıyaman İmam Hatip Lisesi’nin ardından 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Profesyonel iş yaşamına 1997 yılında başladı. İstanbul’da faaliyet gösteren çeşitli şirketlerde hukuk müşavirliği ve serbest avukatlık yaptı. Birlik Vakfı Hukukçular Kulübü Başkanlığı ve Adıyaman Dernekler Federasyonu Başkanlığı da yapan Av. Abdurrahman Dursun, Türkiye Yüzme Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği ve Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’nda görev yaptı. Halen Sultangazi Belediye Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Tuba Büyükaslan ile evli olan Dursun, 2 erkek çocuk babasıdır. Dursun, iyi derecede İngilizce bilmektedir.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=5212

Röportaj