TİGAD, Erciyes Üniversitesinde Gazetecileri ve Öğrencileri buluşturdu

TİGAD, Erciyes Üniversitesinde Gazetecileri ve Öğrencileri buluşturdu

TİGAD (Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği), Yeni Nesil Gazetecilik Konferansı ve Türk Dünyası İnternet Gazeteciliği Federasyonu kurulması gibi çok önemli iki gündemle ikinci büyük buluşmasını Kayseri’de gerçekleştirdi. Türkiye’nin dört bir yanından Kayseri’ye gelen TİGAD İl Temsilcileri ve davetliler ilk olarak Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’i makamında ziyaret etti.
TİGAD heyeti, Yeni Nesil Gazetecilik Konferans öncesi ayağının tozuyla Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’i makamında ziyaret etti. Vali Çiçek, TİGAD heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çiçek, ayrıca, Valiliğin Kayseri’deki çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi.
Sosyal medya ve internet haberciliği konusundaki görüşlerini paylaşan Vali Çiçek, dezenformasyon riski ne kadar büyük olsa da sosyal medyanın ve internet haberciliğinin ne kadar etkili olduğuna dikkat çekti. İnternet ortamındaki hak ihlallerinin önüne geçilmesi ve vatandaşların mağdur olmaması konusuna değindi. Bu nedenle de uzun süredir elzem olan yasal düzenlemenin gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyet paylaştı.
TİGAD öncülüğünde Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Nurcan Çetinsaya Konferans Salonu’nda, 11 Kasım Cuma günü saat 15:00’te bir konferans düzenledi. Bu konferansa Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, TİGAD İl Temsilcileri ve üniversite öğrencileri katıldı. Konferansın moderatörlüğünü Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Vahit İlhan üstlendi. TİGAD Genel Başkan Yardımcısı Erdem Yeşer’in sunuculuğunu yaptığı konferansın başında Atatürk anısına saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklâl Marşı okundu. Ardından açılış konuşmalarına geçildi.
Açılış konuşmalarının ardından konferansta deneyimli gazeteciler, “yeni nesil gazetecilik” teması etrafından tecrübelerini paylaştı; konuyu pekiştirmek için bizzat yaşadıkları olaylara ilişkin bazı örnekler verdi.
Konferansta yer alan deneyimli gazeteciler yeni nesil gazeteciliği konuştu ve ele alınan konular şöyle;
Haberler.com Genel Yayın Yönetmeni Av. Bedia Teymur (İnternet Gazeteciliğinin Dünü, Bugünü, Yarını),
Beyaz TV Genel Yayın Yönetmeni Fırat Çatalbaş (Sosyal Medya İhbar Hatları ve TV Gazeteciliği),
Ensonhaber.com Haber Müdürü Burak Can Badak (İnternet Haberciliğinin Toplumdaki Etkileri),
İHA İstanbul Anadolu Yakası Bölge Müdürü Mustafa Biçer (Ajans Haberciliği ve İnternet Medyası),
TV Programcısı ve Sunucu Aynur Ayaz (Sorunsuz İletişim; Etkin ve Yetkin İletişim),
Namehaber.com Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Yavuz (Dijital Medya ve Güvenilir Habercilik).

“TİGAD, sürece etkin biçimde dahil olan tek sivil toplum kuruluşu oldu”
“Bu haklı mücadelemiz meyvesini verdi.” diyen Geçgel, şöyle devam etti: “TİGAD’ın internet haberciliği yasası için hazırladığı öneriler, Adalet Komisyonu’nda görüşüldü. TİGAD heyeti olarak komisyon çalışmalarına bizzat katıldık. 13 Ekim 2022’de 7418 sayılı Basın Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun TBMM’de kabul edildi ve 18 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlandı. TİGAD, bu sürece etkin biçimde dahil olan tek sivil toplum kuruluşu oldu. İnternet gazeteciliğinin ve internet haberciliğinin resmiyet kazandığı bu önemli aşamada özveriyle emek veren, haklı mücadelemizde yanımızda olan başta tüm TİGAD mensuplarına ve internet gazeteciliği meslek örgütü olarak taleplerimizi içtenlikle dinleyen tüm karar ve yasama yetkililerine TİGAD ailesi adına teşekkür ediyorum.”
Okan Geçgel, “Bundan sonra da internet gazeteciliğinin gelişmesi, saygınlığı ve güvenilirliğinin devamlılığı için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Basın Kanunu’nda yapılan ve internet gazeteciliğini resmen tanıyan değişikliklerle gerekli yasal zemin oluştu. Sırada uygulamada muallaklardan uzak ve net olunmasını sağlamak var!” sözlerini kaydetti.Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=3040

Genel