Tunceli Belediyesi Meclis toplantısında gerginlik. Belediye Başkanı Başkan Maçoğlu’na bardak fırlatıldı

Tunceli Belediyesi Meclis toplantısında gerginlik. Belediye Başkanı Başkan Maçoğlu’na bardak fırlatıldı

Tunceli Belediyesi öncülüğünde, 7 ilçenin belediye başkanlarınca Avrupa Birliği’nin (AB) de fon desteğiyle Sütlüce köyü yakınlarında 18 hektarlık alana yapımı planlanan ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ projesine karşı köylüler, 55 bin ağaç kesileceğini ve doğanın tahribata uğrayacağını savunarak yerinin değişmesi için mücadele başlattı.

Geçen hafta belediye meclis üyelerin imzasıyla belediyenin katı atık tesisinden geri çekilmesi gündeme alındı. Sanat Sokağı’nda bir araya gelen köylüler, ellerindeki döviz ve pankartlarla belediye binasına yürüyüş yaptı ve meclis toplantısına katıldı. Meclis üyeleri ve Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da toplantı salonunda hazır bulundu.

KÖYLÜLERDEN PROTESTO

Tek gündem maddesini okuyan Maçoğlu, konuşma yapılmadan konuyu oylamaya taşıdı. CHP ve EMEP üyesi 6 kişi, projenin iptal edilmesi yönünde oy verirken, TKP ve HDP üyesi 9 kişi de devam edilmesi için oy kullandı. Oy çokluğuyla belediye, projeden çekilmedi. Başkan Maçoğlu, oylamadan sonra dışarı çıkmak isterken, köylüler de su dolu plastik bardak ve ellerindeki dövizleri fırlatarak tepki gösterdi.

Köylüler ile belediye yönetimi ve meclis üyeleri arasında tartışma yaşandı. Köylüler, Başkan Maçoğlu’nun kapısını tekmelerken sık sık ‘Başkan istifa’ sloganı attı. Daha sonra köylüler, ‘hayır’ oyu veren HDP’lilere tepki göstermek için HDP Tunceli binası önüne gelerek kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını belirten sloganlar attı.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=2803

Genel