Fitch’in kredi riskini artırdığı THY, devleti suçladı: Ülke puanı düştüğü için kredi riskimiz arttı

Fitch’in kredi riskini artırdığı THY, devleti suçladı: Ülke puanı düştüğü için kredi riskimiz arttı

Uluslararası Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, THY’nin kredi notunu ‘B’den ‘BB-‘ seviyesine düşürdü. Ancak THY, Kamu Aydınlatma Platformu’na yaptığı bilgilendirmede devleti suçladı. Bu yıl içinde ‘yüksek performans’ gösterildiğini belirten THY Türkiye’nin notunun düşmesi nedeniyle kredi riskinin arttığını savundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin yeni ekonomi politikasının kredi riskini artırdığını belirterek, kredi notunu ‘B+’dan ‘B’ye indirdiğini, görünümünü ise ‘negatif‘ olarak teyit ettiğini açıklamıştı. Türkiye için ‘B’ notu veren Fitch, Türk Hava Yolları’nın (THY) kredi riskini de artırdı.

Diken’den Bilal Çelik’in haberine göre kredi derecelendirme kuruluşu, ‘B’ olan THY dolar cinsi ‘Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikası’na ait kredi notunu ‘BB-‘ye düşürdü.

‘GÜÇLÜ PERFORMANS GÖSTERMEMİZE RAĞMEN…’
THY ise gelişme sonrası Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bilgilendirmede, kredi notunun ülke notundan kaynaklı düştüğünü savundu. THY’nin KAP bildiriminde şunlar denildi:

“Pandemi döneminde en hızlı toparlanan havayollarından biri olan Ortaklığımız, güçlü performansını 2022 yılında da devam ettirmesine rağmen, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ülke notunun düşürülmesi nedeniyle ‘B’ seviyesindeki kredi notumuzu teyit ederek durağan olan not görünümünü negatif olarak değiştirmiştir. Fitch ayrıca, Ortaklığımızın 2015 yılında ihraç etmiş olduğu USD cinsi Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikası’na ait kredi notunu ilgili çerçevede bir not düşürerek ‘BB-‘ ye çekmiştir.”


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=2193

Genel