İngiltere’de İstifalar Artarak Devam Ediyor.

İngiltere’de İstifalar Artarak Devam Ediyor.

Yönetilemediği gerekçesiyle istifalar İngiltere gündeminin zirvesinde.

İstifa depremi sonrası açıklamada bulunan Boris Johnson “Görevime devam edeceğim” dedi.

Ancak Johnson’ın sözleri daha fazla istifayı beraberinde getirdi. Parlamento üyeleri Kemi Badenoch, Julia Lopez, Mims Davies, Sanayi Bakanı Lee Rowley, Neil O’Brien ve Alex Burghart de ortak açıklama ile görevlerinden istifa ettiklerini duyurdu.

Konut Bakanı Stuard Andrew da özel olarak yayınladığı açıklamada istifa ettiğini açıkladı. Fay Jones da yarına kadar Boris Johnson’ın istifa etmemesi durumunda istifa edeceğini duyurdu. Fay Jones’un da istifa etmesi durumunda son 24 saat içerisinde istifa eden bakan ve parlamento üyelerinin sayısı 30’u geçiyor.

Daha sonra İrtibat Komitesi’nde konuşan Başbakan Johnson, “İstifa etmeyeceğim. Bu ülkenin son ihtiyacı seçimdir” dedi.

İskoç Ulusal Partisinin Meclis Grubu lideri Ian Blackford da Başbakan Johnson’ın “umutsuzca kendi fantezisine tutunduğunu” belirterek, seçim çağrısı yapıp yapmayacağı sorusunu yöneltti. Johnson, Blackford’un seçim çağrısını reddederek, bunun ulusal bir hata olacağını savundu.

Ülkede, son 24 saatte bakan, devlet bakanı, bakan yardımcısı ve özel sekreter düzeyinde 21 istifa kararı alındı.

İstifa edenler arasında Sağlık Bakanı Sajid Javid, Maliye Bakanı Rishi Sunak, Hazine Bakan Yardımcısı John Glen ve Okullardan Sorumlu Devlet Bakanı Robin Walker gibi üst düzey isimler yer aldı.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=1960

Genel