Kahraman’dan 15 Temmuz raporu açıklaması: Eklentinin müzakeresi için bir araya gelinemeyince rapor atıl kaldı

Kahraman’dan 15 Temmuz raporu açıklaması: Eklentinin müzakeresi için bir araya gelinemeyince rapor atıl kaldı

15 Temmuz Araştırma Komisyonu raporunun yayımlanmaması tartışmaları sürerken dönemin TBMM Başkanı Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi İsmail Kahraman, rapora dair, “Bir ön rapor vardı. AK Parti üyeleri rapora bir eklenti yaptı. Bunun üzerine CHP’li üyeler raporu imzalamadı ve onlar da AK Parti’nin raporuna itirazda bulunup ek rapor hazırladı. O eklentinin müzakeresi için bir araya gelinemeyince rapor atıl kaldı.” açıklamasını yaptı.


Kahraman, Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk’ün sorularını yanıtladı.

“Şentop Bey’in açıklamasında dediği gibi dosya tekemmül edemedi”
■ Darbe Girişimi Raporu, başkanlığınıza verilmesine rağmen TBMM’de niçin görüşülmedi?

Bir ön rapor vardı. AK Parti üyeleri rapora bir eklenti yaptı. Bunun üzerine CHP’li üyeler raporu imzalamadı ve onlar da AK Parti’nin raporuna itirazda bulunup ek rapor hazırladı. O eklentinin müzakeresi için bir araya gelinemeyince rapor atıl kaldı. Bu arada seçim geldi. Böylece, TBMM Başkanı Mustafa Şentop Bey’in açıklamasında dediği gibi dosya tekemmül edemedi ve öylece kaldı. Durum budur.

■ Böyle kalması doğru mu?

Bir siyasi parti görüş beyan ediyorsa, karşı görüş de olmalı. Görüşlerin hepsi aynı olacak değil. Herkes ittifak etmek, kabul etmek zorunda değil. Diyorlar ki; ‘Rapora eklenti yapıldı, bu eklenti hakkında bizim de özel görüşümüz var. Bunun için yeniden toplantı yapmalıyız.’ İşte bir araya gelinemediği için rapor tekemmül etmedi.

“Komisyon derinlemesine iyi bir çalışma yaptı ama genel kurulda görüşülemedi”
■ Dönemin Genelkurmay Başkanı ile MİT Müsteşarı’nın ifadeye çağrılmaması rapor için büyük bir eksiklik mi?

Yoo, hayır böyle bir eksiklik yok. Ayrıca bilgilerine başvurulmamasına itiraz eden de bu konuda karşı oy da yok. Hatırladığım kadarıyla böyle. Komisyon derinlemesine iyi bir çalışma yaptı ama genel kurulda görüşülemedi.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=2212

, , ,
Genel, Siyaset, Türkiye