Kavala’dan Karar İle İlgili İlk Açıklama: Bu kadarını beklemiyordum.

Kavala’dan Karar İle İlgili İlk Açıklama: Bu kadarını beklemiyordum.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Silivri Cezaevi’nde, Gezi davası kapsamında tutuklanan isimlerle görüştü.

Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Özel görüşme sırada aldığı notları da paylaştı. Özel, “Osman Kavala, ‘Elbette bekliyordum. Beni bu kadar içeride tuttuktan sonra beraat ettireceklerini beklemiyordum. Ama bu kadarını da beklemiyordum. Bir zaman birbirlerine ip atanlar, ellerinde ip olsa beni asacaklardı’ dedi.” ifadelerini kullandı.

Chp Grup Başkanvekili Özgür Özel, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, İstanbul Milletvekilleri Gökan Zeybek, Turan Aydoğan ile birlikte Gezi davası kapsamında tutuklanan Osman Kavala, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Ali Hakan Altınay’ı İstanbul Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti. Özel görüşme sonrası cezaevi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Tutuklu isimlerle görüştüğü sırada aldığı notları da paylaşan Özel, şunları söyledi:

“KAVALA, ‘BU KADARINI BEKLEMİYORDUM’ DEDİ”

“Osman Kavala, ‘Elbette bekliyordum. Beni bu kadar içeride tuttuktan sonra beraat ettireceklerini beklemiyordum. Ama bu kadarını da beklemiyordum. Bir zaman birbirlerine ip atanlar, ellerinde ip olsa beni asacaklardı’ dedi. Çünkü verilen ağırlaştırılmış müebbet cezası, idam cezasının yerine gelmişti. ‘Bu delillerin hepsi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıçlarınca, Avrupa’nın en seçilmiş yargıçları tarafından ve tarafsızlıklarına hiç şüphe olmayan yargıçlar tarafından incelendi, çürütüldü ve bu delillerle verilen tutukluluğa devam kararının hak ihlali olduğuna karar vermişti AİHM. Bırakın tutukluluğa devamı, bu delillerle bana ağırlaştırılmış müebbet verdiler’ dedi.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=1284

, , , , , , , , ,
Genel