Recep Tayyip Erdoğan ile Joe Biden arasında Madrid’deki NATO liderler zirvesi kapsamında ikili görüşme gerçekleştirdi

Recep Tayyip Erdoğan ile Joe Biden arasında Madrid’deki NATO liderler zirvesi kapsamında ikili görüşme gerçekleştirdi

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IFEMA Kongre Merkezi’nde ABD Başkanı Biden ile görüşmesinin başında yaptığı konuşmada, uzun bir aradan sonra tekrar bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

NATO Zirvesi’nin gündemi itibarıyla çok güçlü bir zirve olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Zirvede yarın devam edecek çalışmalarımızla inanıyorum ki ülkelerimize dolu dolu dönme fırsatını bulacağız. Sizlerin özellikle ABD olarak bu işte ön alışınız, NATO’nun güçlenmesine yönelik atılacak adımlar özellikle Rusya-Ukrayna sürecine ayrı bir katkı verecektir.” dedi. 

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle son dönemde hububat ve akaryakıt konusunda olumsuz gelişmeler yaşandığına işaret eden Erdoğan, “Bu konuda denge politikasıyla süreci çözmenin gayreti içindeyiz. Temennimiz odur ki bu denge politikasıyla netice alalım. Bir an önce de hububat konusunda şu anda bunun yokluğunu çeken ülkelere açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım.” değerlendirmesinde bulundu.

Biden da Erdoğan’a Türkiye’nin Ukrayna’da mahsur alan tonlarca tahılı çıkarmak için girişimleri ve Finlandiya ile İsveç’in NATO üyeliği için attığı adımlar nedeniyle teşekkür etti.

Dün üçlü mutabakat imzalanmıştı

Salı akşamı Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan mutabakat metniyle birlikte Ankara’nın Helsinki ve Stokholm’ün NATO üyeliğine destek vereceği açıklandı. Bu vesileyle Madrid’deki NATO liderler zirvesinde iki kuzey ülkesinin savunma ittifakına üyelik sürecinin ilerlemesinin önü açıldı 


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=1911

, , , , , , ,
Dünya, Türkiye