Yavuz Akçadağ : Enerji hususunda bir eylem planı yapılması zorunludur

Yavuz Akçadağ : Enerji hususunda bir eylem planı yapılması zorunludur

Akçadağ Grup Yönetim Kurulu Başkanı ünlü iş insanı Yavuz Akçadağ, bugün katıldığı Eko Türk canlı yayınında enerji, maden ve kömür konularında önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Yavuz Akçadağ’ın açıklamalarından bazı bölümler;

Ülkemizde yaklaşık 21 milyar tona yakın kömür rezervi bulunmaktadır. Bunun 19 buçuk milyar ton düşük kalori dediğimiz yeni kömürümüz 13 milyar toza yüksek kalori dediğimiz taşıyor. Geçen yıl 2021 yılı verilerine Tuik verilerine baktığımızda 81 tona yakın kömür üretimimiz olmuş.

Kömür ülkemiz için çok önemli bir enerji kaynağıdır

Kömür ülkemiz için çok önemli bir enerji kaynağıdır. Aynı zamanda dünyamız için de çok önemli bir enerji kaynağı. Çünkü dünya enerjisinin üçte birini petrolden doğal gazdan ve kömürden ve arz ediyor. Kömür% 30 oran üzerinde birinci arz. Ülkemize baktığımız zaman ülkemizde de bu çok farklı değil. Ülkemizde de enerji kaynağımızın birincisi kömür yanı yaklaşık %20.

Elektrik üretimine baktığımızda% 35 ini kömürden karşılıyoruz. Yani bu ne demek oluyor? Her 3 haneden 13 evden birinin tüketiminin üretimini kömürden sağlıyoruz. Evet ama kömür sadece enerji kaynağımız değil, önemli noktasında sanayimiz için de çok önemli bir ham madde mesela sanayimizde başta demir çelik sanayimizde ısı hammaddesi tekstil sanayimiz de kâğıt sanayinde gübre sanayimizde kiremit ve tuğla sanayimizde yüksek tarife ise demir çelik endüstrisinde demir çelik endüstrisinde hammadde olarak kullanıyoruz.

Yani biz Rusya’dan Endonezya dan Kolombiya’dan ABD’den ithal etmek zorunda kalıyoruz. Bunun için de hükümetimizin yani sadece hükümetimizin değil, vatandaşımızın, derneklerimizin,, muhalefet partilerimizin siyasi iktidarımızın bu konuda bir eylem planı yapması artık zorunlu ve her zaman olmuştur.

Paris iklim anlaşmasından dolayı finans erişimimiz kısıtlandı . Yani kamu ve özel bankaların dışında özel bankalar biliyorsunuz, çoğu Avrupa Birliği’ndeki hükûmetlere veyahut yatırımcılara bağlı olduğu için mesela biz lojistik başta olmak üzere tesis başta olmak üzere üretim kapasitemizi artırmak için yapacağımız yatırımlar noktasında finans erişimine ulaşamıyorsunuz.

Fransa’ya bakıyorsunuz Fransa’nın % 75 ini nükleer santral ve kömür ile alakası işini bitirmiş. Bunun en büyük destekçisi Almanya. Peki ama Almanya elektriğin yüzde kaçını kömürden üretiyor? %40 ını Anlatabiliyor muyum? Yani şunu anlatmak istiyorum, Biz ülkemizin potansiyelini bu konuda kömürünü ülkemizin ekonomisine katmak istiyoruz. Mücadelemiz bu. Yatırımcılar haklı yani. Çünkü neticede kendilerini bunları konuştukları zaman bir taraf oluyorlar ama biz üreticiler olarak bu potansiyeli görüyoruz ve bu potansiyelinin ülke ekonomisine kazandırmak için de elimizden gelen her türlü fedakârlığı yapıyoruz.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=1180

, , , , , , , ,
Genel