İsveç Dışişleri Bakanı resmen açıkladı

İsveç Dışişleri Bakanı resmen açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström Ankara’da bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmenin ardından Bakan Çavuşoğlu ise birtakım açıklamalarda bulundu. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, “Terörizmin desteklenmesi ya da teşviki artık suç teşkil edecek. PKK faaliyetlerine İsveç topraklarında destek suç unsuru haline gelecek” ifadelerinin kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström’le Ankara’da bir görüşme gerçekleştirdi. Çavuşoğlu, yapılan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Çavuşoğlu, İsveç’in, NATO üyeliği konusunda gerçekleşen üçlü mutabakattaki yükümlülüklerine dikkat çekerek, “Özellikle terör iltisaklı suçluların iadesi ve terör varlıklarının dondurulması gibi bazı konularda somut bir gelişme yok” ifadelerini kullandı.

Türkiye-İsveç-Finlandiya arasında gerçekleşen üçlü mutabakat kapsamında İsveç’in attığı adımları ve verdiği mesajları not ettiklerini kaydeden Çavuşoğlu, anayasa ve yasalarda yapılan değişikliklerin yeni yılda yürürlüğe gireceğini söyledi.

Çavuşoğlu, İsveç’in savunma sanayi ürünlerine getirdiği kısıtlamaları kaldırdığı ile ilgili açıklamaların olumlu olduğuna işaret ederek, “Sonuçta savunma sanayi firmalarımız da her ne kadar açıklama yapsanız da bazı ürünleri ithal etmede henüz gerekli olumlu cevabı alamadılar. Yani o firmalar da yetkililerden, sizin mekanizmalarınızdan lisans alınması gerektiğini bize söylediler” şeklinde konuştu.

Terör bağlantılı kişilerin iadesiyle ilgili de Çavuşoğlu, “Mevkidaşımın özellikle terör örgütü PYD/YPG ile aralarına mesafe koyan açıklamaları da önemliydi. Keza PKK iltisaklı bir şahsı ülkemize sınır dışı ettiler. Bunlar doğru yönde atılan adımlardır. Ancak özellikle terör iltisaklı suçluların iadesi ve terör varlıklarının dondurulması gibi bazı konularda somut bir gelişme yok. Bizim listemizde olmayan bir kişinin iade edilmesini memnuniyetle karşıladığımızı zaten söylemiştik” ifadelerini kullandı.


Haberi Paylaş: https://namehaber.com/?p=3280

Genel